10. MFF Młode Horyzonty - LAUREACI

Znamy Laureatów 10. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Młode Horyzonty

Niesamowite emocje towarzyszyły zakończeniu jubileuszowej, 10. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Młode Horyzonty. Tegoroczna stacjonarna odsłona festiwalu zakończyła się spektakularną galą w warszawskiej Kinotece, na której ogłoszono zwycięzców w różnych kategoriach. Statuetki wręczane przez warszawskie studio Fenek trafiły w ręce twórców wyjątkowych filmów, które poruszyły zarówno jury, jak i publiczność. Oto laureaci tegorocznej edycji festiwalu!

Nagroda w plebiscycie publiczności:

To była walka na najwyższym poziomie, a decyzję o najlepszym filmie Konkursu Głównego pozostawiono widzom z Warszawy oraz Wrocławia. Ostatecznie to film "Szkoła magicznych zwierząt: Tajemnica szkolnego podwórka" (reż. Sven Unterwaldt Jr.; Niemcy 2022) zdobył pierwsze miejsce. Polski tytuł "O psie, który jeździł koleją" (reż. Magdalena Nieć; Polska 2023) uplasował się na zaszczytnym drugim miejscu, a na trzecim znalazła się "Mama Mu na Gwiazdkę" (reż. Chrisitan Ryltenius; Szwecja 2023).

Nagroda specjalna Stowarzyszenia Autorów ZAiKS:

Jury, w składzie Agnieszka Dziedzic, Piotr Szczepanowicz, Marek Piestrak, przyznało nagrodę filmowi "O psie, który jeździł koleją" (reż. Magdalena Nieć; Polska 2023) za twórcze nawiązanie do kultowej książki oraz emocjonującą historię, która opowiada o budowaniu międzypokoleniowej wspólnoty wokół szlachetnego celu.

Konkurs Główny:

Jury Konkursu Głównego, w składzie Urszula Urzędowska, Kristoffer Rus, Anna Błaszczyk, przyznało główną nagrodę filmowi "Wielka przygoda Niny" (reż. Alain Gagnol, Jean-Loup Felicioli; Francja 2023). W uzasadnieniu podkreślono doskonały scenariusz, piękną formę i oryginalne połączenie różnych światów, w tym dzieciństwa i dorosłości. Jury doceniło również znak jakości Zespołu Edukatorów Filmowych dla tego filmu, uzasadniając to wyjątkową wrażliwością, empatią i poczuciem humoru oraz przemyślanym spojrzeniem na problem utraty pracy przez jednego z członków rodziny.

Konkurs Filmowych Odkryć:

Laureatem konkursu Filmowych Odkryć został film "Georgie ma się dobrze" (reż. Charlotte Regan; Wielka Brytania 2023). Jury doceniło empatyczną opowieść o przeżyciach związanych z żałobą i narodzinami nowej relacji, a także połączenie codzienności z elementami magii oraz wybitne kreacje aktorskie.

Dodatkowo, wyróżnienie przypadło animacji "Kurczak dla Lindy!" (reż. Chiara Malta, Sébastien Laudenbach; Francja, Włochy 2023) za niezwykłą formę plastyczną, poczucie humoru, obserwacyjny ton i autorski język wizualny.

Jury Młodych Horyzontów:

Podczas tegorocznej edycji festiwalu po raz pierwszy nie zabrakło również głosu Jury Młodych Horyzontów. Nagrodę otrzymała animacja "Pies i Robot" (reż. Pablo Berger; Hiszpania, Francja 2023). Jury doceniło film za innowacyjne podejście do uniwersalnego problemu relacji, żywą atmosferę miasta i wyrazistość historii, mimo braku dialogów.

Jury Młodych Horyzontów wyróżniło także film "Nezouh" (reż. Soudade Kaadan; Francja, Wielka Brytania, Syria 2022) za subtelne podejście do trudnego tematu wojny, psychologicznie pogłębiony obraz rodziny w sytuacji granicznej oraz zniuansowaną krytykę tradycyjnych wartości patriarchalnego modelu bliskowschodniego społeczeństwa.

Konkurs Dokumentów:

W konkursie dokumentalnym nagrodę otrzymał film "Światło" (reż. Sarah Lederman; Belgia 2022). Jury doceniło film za odważne podejście do tematów takich jak strata, trauma i żałoba, zachowując przy tym nadzieję i siłę życia.

 

Gratulacje dla wszystkich twórców i twórczyń zwycięskich filmów! Część z nagrodzonych tytułów będzie dostępna na platformie festiwalowej podczas Festiwalu Online, który trwa od 8 do 29 października. To doskonała okazja, by podziwiać filmy, które poruszyły serca widzów i jury tej wyjątkowej edycji festiwalu.

Zespół kinowy CoIGdzie.pl®

Wróć

do góry ▲