14. Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków 2020 tylko online

Filmowa podróż do Azji 2020 wyłącznie w internecie w dniach 25 listopada - 6 grudnia

Festiwal odbędzie się w dniach 25 listopada - 6 grudnia. W trwającej pandemii 14. edycja Pięciu Smaków może być rozwiązaniem dla wszystkich osób, które tęsknią za podróżami i spotkaniami z niezwykłymi ludźmi. W programie znalazło się dużo nowości, a dzięki tematycznym sekcjom: Parasites, Hongkong dziś, Nowe Kino Azji, Asian Cinerama, Podróż do Azji i Kino ze smakiem, każdy znajdzie coś dla siebie. Na widzów czekają więc zakątki Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej, odkrywanie tajemnic uwielbianych na całym świecie azjatyckich kulinariów, a także eksplorowanie świata filmowych możliwości. Niezwykle ciekawie zapowiada się sekcja Azjatycki VR (nowość) - to pierwszy w Polsce tak duży przegląd filmów osadzonych w wirtualnej rzeczywistości.

Obecna sytuacja skłoniła wszystkich do zredefiniowania podejścia do organizowania wydarzeń. W tym dziwnym roku wszyscy szukamy sposobu na kontakt z widownią i przekazywanie nowych doświadczeń za pomocą internetu. Oprócz festiwalowej platformy VOD zaprezentujemy premierową sekcję Azjatycki VR. Znani azjatyccy twórcy rozwijają zupełnie nowe i ambitne projekty artystyczne, często nawiązujące do ich projektów filmowych i łączą je z najnowszą technologią. Program sekcji pomoże przenieść się publiczności w zupełnie nowy świat, fascynujący, w pewnym sensie pozbawiony ograniczeń. Cały program tej sekcji będzie dostępny online w ramach specjalnej aplikacji. - mówi Jakub Królikowski, dyrektor Festiwalu Filmowego Pięć Smaków.

Jedynie Azjatycka Noc Grozy, wydarzenie zapowiadające festiwal, odbędzie się zgodnie w dniach 30 (piątek) i 31 (sobota) października w warszawskim kinie Muranów, w reżimie sanitarnym zgodnym z aktualnymi obostrzeniami. Co najmniej dwa z filmów prezentowanych w jej ramach znajdą się także w programie Pięciu Smaków online. To coroczne święto mrocznych opowieści powstaje w kinematografiach, które sztukę straszenia opanowały do perfekcji. Połączenie przerażających lokalnych legend z błyskotliwym użyciem kinowych środków budowania napięcia to znak rozpoznawczy azjatyckiego horroru - podobnie jak gładkie wplatanie tradycyjnych koszmarów w realia nowoczesnego świata, w którym odwieczne lęki nabierają nowego charakteru. Widzowie będą w te dwa dni obejrzeć między innymi film Półwysep w reż. Yeon Sang-ho (Korea Południowa, 2020) którego zwiastun zamieściliśmy pod artykułem⤵️).

Informacja o filmach festiwalowych, zwiastuny oraz imprezy towarzyszące znajdziecie w aplikacji coigdzie.pl® dostępnej w:

pobierz z appstore pobierz ze sklepu google odkrywaj w app gallery na urządzeniach huawei

Hongkong dziś - to sekcja, w której zespół Pięciu Smaków chce podjąć próbę uchwycenia metropolii w obliczu wielkich politycznych przemian, a także nostalgię za barwną przeszłością wielokulturowego miasta.

Sekcja Parasites (nowość), czyli echa społecznych przemian i głosy niepokornych twórców z Korei Południowej, została zainspirowana głośnym sukcesem filmu Bonga Joon-ho. W subtelnych autorskich obrazach i wbijającym w ziemię kinie gatunkowym będziemy tropić opowieść o podziałach klasowych, nierównościach ekonomicznych i paradoksach egzystencji we współczesnym świecie.

Filmy pokazywane w ramach Podróży do Azji (nowość) zaprezentują ukryte zakątki kontynentu, lokalne tradycje i urzekającą atmosferę wojaży w nieznane a przykładem takiego kina jest Hotel Wyzwolenie w reż. reż. Shubhashish Bhutiani. Rzeka Ganges to cichy bohater tego pełnego pogodnej melancholii filmu o podróży dorosłego syna z ojcem, który u brzegu świętej rzeki chciałby zgodnie z tradycją spotkać kres życia. Medytacje nad odchodzeniem i tym, co niezbadane, to także temat niezwykle klimatycznego "Morskiego potwora", rozgrywającego się na maleńkiej filipińskiej wyspie Marinduque, u której brzegów pewnego dnia zaczynają pojawiać się setki czerwonych jabłek. (zwiastun zamieściliśmy pod artykułem⤵️)

Sekcja Kino ze smakiem (nowość) zdradzi tajniki azjatyckich kuchni, ich rytuałów, symboliki i uczuć, kryjących się w aromacie korzennych przypraw i smaku znanych od pokoleń potraw.

Nowe Kino Azji i Asian Cinerama to części programu, które towarzyszą festiwalowi od kilku lat. Klimat filmów w ramach sekcji Nowe Kino Azji doskonale oddają określenia: palące tematy, zaskakujące formy i świeże głosy azjatyckich kinematografii. Tutaj znajdziemy tytuły, które odbiły się szerokim echem w rodzimych krajach, od Chin i Japonii po Indonezję. Asian Cinerama w programie Pięciu Smaków rokrocznie prezentuje najgłośniejsze osiągnięcia azjatyckiego przemysłu filmowego. Wyselekcjonowane produkcje, wybrane spośród filmów nominowanych do Asian Film Awards to zarówno przeboje lokalnych box office’ów, jak i dzieła uznanych mistrzów.

Festiwal Filmowy Pięć Smaków to coroczny przegląd kina z Azji Wschodniej, Południowo-Wschodniej i Południowej. Od 2006 roku prezentuje premierowo najnowsze, starannie wyselekcjonowane filmy z krajów regionu, a także klasyczne dzieła azjatyckich archiwów, retrospektywy wybranych twórców oraz przeglądy kinematografii narodowych.

Zapraszamy na stronę festiwalu po więcej informacji.

Zespół Kino Coigdzie.pl®

Półwysep (int. Penisula) | Korea Południowa | 2020 | reż. Yeon Sang-ho,
Hotel Wyzwolenie (int. Hotel Salvation) | 2016 | Indie | reż. Shubhashish Bhutiani

Wróć

do góry ▲