14. MFFA Animator – premiera czołówki i identyfikacji wizualnej

Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMATOR zaprezentował czołówkę i identyfikację wizualną tegorocznej, czternastej edycji.

Czołówka (wraz z muzyką do niej) jest efektem pracy Tomasza Popakula – polskiego animatora, wielokrotnie nagradzanego reżysera filmów animowanych, muzyka, projektanta okładek oraz twórcy teledysków. Tomasz Papakul tak opisuje pracę: „Koncept trailera zbudowany jest wokół postaci naukowca-ogrodnika, hodującego gigantyczną roślinę w sekretnym laboratorium/ogrodzie. To afirmacja „nieokiełznanej siły życiowej”, gdzie ogrodnik jest "animatorem”, tym który stwarza życie/ wprawia je w ruch, ale którego dzieło żyje dalej”. Dodaje także: „Zależało mi również na przedstawieniu naukowca: współczesnego czarodzieja (strażnika wiedzy, badacza), mającego do czynienia, ze zjawiskami które są niewidoczne i niezrozumiałe dla większości. Chciałem przedstawić świat jako piękny i groźny zarazem, w którym warto żyć pomimo wszystkich czyhających niebezpieczeństw”. Czołówkę można obejrzeć TUTAJ.

Z kolei identyfikację wizualną festiwalu stworzyło (na podstawie animacji Tomasza Popakula) Minimum Studio z Poznania. W efekcie powstały dwa plakaty ukazujące bogactwo i nieoczywistości świata wykreowanego przez animatora. Obydwa przedstawiają główne hasło 14. edycji festiwalu: Between Us. Gosia Ciernioch oraz Dominik Boberski tak komentują swoją pracę: „Tomasz Popakul stworzył intrygujący i niedopowiedziany, a jednocześnie pełen oniryzmu świat. Jego wizja, dość postapokaliptyczna, daje jednocześnie nadzieję na nowy początek. Autor podkreśla bujność, żywotność i niepohamowaną siłę świata natury do odradzania się. Daje tym samym tak potrzebną wszystkim nadzieję. W identyfikacji przenikają się dwa plany: racjonalny, syntetyczny świat wyrażony w prostych, geometrycznych liniach oraz pełna życia, monstrualna roślinność. Połączenie obu perspektyw to nasza odpowiedź na hasło przewodnie tegorocznej edycji festiwalu”.

Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMATOR to największy polski festiwal filmu animowanego. Odbywa się od 2008 roku. Każda edycja festiwalu to ponad 300 filmów ze świata (retrospektywy, przeglądy, premiery czy dzieła pionierów animacji). MFFA Animator w Poznaniu to jeden z trzech festiwali w Polsce (jedyny festiwalem filmów animowanych), który od Amerykańskiej Akademii Filmowej otrzymał status festiwalu kwalifikującego do Oscarów®. 14. MFFA ANIMATOR odbędzie się w dniach 9-15.07.2021 roku.

 

Zespół kinowy Coigdzie.pl®

Wróć

do góry ▲