17. Azjatycki FF Pięć Smaków

Już po raz siedemnasty polskie ekrany ożywają barwami i dźwiękami kina z Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej w ramach Azjatyckiego Festiwalu Filmowego Pięć Smaków. To wyjątkowe wydarzenie, które od lat zdobywa uznanie polskich widzów, stanowi nie tylko przegląd znakomitych filmów, lecz również okazję do odkrywania azjatyckiej popkultury, prowadzenia dyskusji o sztuce, polityce i współczesnych wyzwaniach.

Festiwal nie skupia się jedynie na filmach, ale otwiera przestrzeń do pogłębionych rozmów na temat różnych aspektów kultury Azji. To także okazja do spotkań z twórcami, wykładów, prelekcji oraz innych wydarzeń towarzyszących, które mają na celu przedstawienie różnorodności i znaczenia współczesnych kultur Azji. Kino, jako medium artystycznego przekazu, pozwala na mądre opowiadanie o tym obszarze świata, unikając stereotypów i orientalizacji, jednocześnie budując wrażliwość na różnice kulturowe.

W tym roku festiwal odbywa się w dniach 15-21 listopada w warszawskich kinach Muranów i Kinotece. Symbolizowany przez Wodnego Królika, festiwal przynosi widzom przekrojowe spojrzenie na kinematografię Azji, oferując bogactwo filmów w różnych gatunkach i stylach. Podczas festiwalowych dni kinomani mają okazję uczestniczyć w sekcjach tematycznych, takich jak "Nowe Kino Azji", "Asian Cinerama", "Retrospektywa: King Hu", "Kobiece Oblicza Hongkongu", "Focus: Indie", oraz "Pokazy Specjalne".

Warto również zaznaczyć, że tegoroczna edycja festiwalu prezentuje filmy niedostępne w regularnej dystrybucji, obejmując zarówno autorskie dzieła niezależnych twórców, jak i komercyjne produkcje, które w szczególny sposób wpisują się w krajobraz filmowy Azji.

Szczególnym punktem programu jest retrospektywa poświęcona Kingowi Hu, mistrzowi kina Wuxia. Widzowie będą mieli okazję zgłębić tajemniczy świat tego twórcy i odkryć, jak wpłynął na azjatycką kinematografię.

  1. edycja festiwalu oferuje również ciekawe wydarzenia towarzyszące, takie jak magazyn z autorskimi tekstami, seria odcinków podcastu Pięciu Smaków, a także spotkania z twórcami zarówno w kinie, jak i online. Festiwalowa publiczność będzie miała także okazję obejrzeć chiński wysokobudżetowy przebój "Rzeka szkarłatu" w sekcji "Nowe Kino Azji".

Oprócz projekcji w kinach, festiwal dostępny jest także online od 15 listopada do 3 grudnia 2023 roku, umożliwiając widzom z całej Polski uczestniczenie w tej wyjątkowej podróży filmowej.

Zespół Kinowy CoiGdzie.pl®

Wróć

do góry ▲