17 polskich filmów docenionych na festiwalach w Europie i Ameryce.

Ostatnie miesiące przyniosły wspaniałe wieści dla polskiego kina. Kilka polskich filmów zakwalifikowało się do zagranicznych festiwali. Co więcej niektóre z nich zostały tam nagrodzone. Olbrzymia większość tych filmów została dofinansowana przez PISF, który z nieukrywaną radością informuje o osiąganych przez nie sukcesach.

„Zabij to i wyjedź z tego miasta” autorstwa Mariusza Wilczyńskiego miał swoją światową premierę na 70. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie (prezentowany był tam w nowej sekcji konkursowej Encounters). Następnie został uhonorowany wyróżnieniem jury 44. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy. Otrzymał także nagrodę główną podczas 44. Międzynarodowego Festiwalu Animacji w Ottawie. Wygrał również 11. Festiwal Cine Al Este de Lima w Peru. Zdobył nagrodę Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI na 58. Viennale. Znalazł się również w konkursach imprez m.in. w Melbourne, Pradze, Adelajdzie, Montrealu, São Paulo czy japońskim New Chitose. Był pokazywany na 45. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto, gdzie uzyskał odznaczenie TIFF Industry Selects. Film stara się o nominację do Oscara w kategorii Pełnometrażowy Film Animowany.

Film „Śniegu już nigdy nie będzie” znalazł się w trójce finalistów 2. edycji Arab Critics’ Award dla Najlepszego Europejskiego Filmu 2021. Film Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta znalazł się w Konkursie Głównym festiwalu w Wenecji. Był ponadto prezentowany w ramach pokazów marketowych na TIFF Industry w Toronto, a także znalazł się w konkurach 28. EnergaCAMERIMAGE oraz 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. „Śniegu już nigdy nie będzie” to polski kandydat do Oscara w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy.

Film Filipa Jana Rymszy „Komar” otrzymał nagrodę Bisato d’Oro na 77. Festiwalu Filmowym w Wenecji za zdjęcia autorstwa Erica Koretza. Obraz ten zwyciężył na 53. Sitges International Film Festival w kategorii najlepsze efekty specjalne (Maks Naporowski, Filip Jan Rymsza, Dariush Derakhshani). Film został także zakwalifikowany (wśród dziesięciu produkcji) do konkursu na międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Genewie.

„Sweat” Magnusa von Horna zdobył główną nagrodę jury na 56. Chicago International Film Festival. Obraz Magnusa von Horna wyróżniono również za scenografię (dla Jagny Dobesz). „Sweat” znalazł się wcześniej w oficjalnej selekcji 73. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes, a także uzyskał odznaczenie TIFF Industry Selects w Toronto. Ponadto film ten otworzył 20. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty we Wrocławiu, a także powalczy w Konkursie Głównym 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Film „We Have One Heart” Katarzyny Warzechy zwyciężył w kategorii krótkometrażowych dokumentów na 56. Chicago International Film Festival.

„Czarny Młyn” w reżyserii Mariusza Paleja, otrzymał Nagrodę Jury Młodzieżowego na 25. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Schlingel w Niemczech. Film zostanie zaprezentowany także na 24. Black Nights Film Festival w Tallinnie.

Film „Ściana cieni” Elizy Kubarskiej i Moniki Braid zdobył nagrodę dla najlepszego filmu dokumentalnego Bergen Film Festival. Obraz ten miał wcześniej swoją światową premierę na festiwalu Hot Docs.

Etiuda animowana „Ja i moja gruba dupa” w reżyserii Yelyzavety Pysmak zdobyła drugą nagrodę 23. Cannes Cinéfondation. Wcześniej obraz studentki Szkoły Filmowej w Łodzi zwyciężył w plebiscycie publiczności 36. Warszawskiego Festiwalu Filmowego w kategorii Film Krótkometrażowy.

Film „Obłoki śmierci – Bolimów 1915” w reżyserii Ireneusza Skruczaja zdobył nagrodę dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego na Międzynarodowym Festiwalu Filmowego w Cardiff. Obraz był również prezentowany na Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce.

Film dokumentalny „Synek” Pawła Chorzępy otrzymał nagrodę za najlepszy debiut na węgierskim Verzio International Human Rights Documentary Film Festival. Światowa premiera „Synka” miała miejsce na zeszłorocznym festiwalu IDFA w Amsterdamie. Dokument Pawła Chorzępy otrzymał również wyróżnienie dla najlepszego debiutanckiego filmu na hiszpańskim festiwalu MiradasDoc.

Reżyser filmu „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” Jan Holoubek otrzymał Nagrodę Specjalną Jury na Black Nights Film Festival w Tallinnie. Film Jana Holoubka ma już na swoim koncie nagrody festiwalowe. Podczas 39. Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film w Koszalinie został nagrodzony aż pięcioma statuetkami, z kolei na EnergaCAMERIMAGE został uznany za najlepszy debiut reżyserski.

Film „Geniusze” Thorstena Kleina (kooprodukcja polsko-niemiecko-brytyjska) zdobył nagrodę Przewodniczącego Jury dla najlepszego filmu oraz Nagrodę Publiczności dla najlepszego filmu dramatycznego na 35. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Fort Lauderdale w USA. Światowa premiera filmu miała miejsce na Festiwalu w Palm Springs. Następnie prezentowany był jako film otwarcia International Peace Film Festival in Pyeongchang w Korei, a ostatnio w ramach festiwalu AMPLIFY! w Wielkiej Brytanii.  

Debiutancki film Christosa Nikou „Niepamięć” („Apples”) (kooprodukcja polsko-grecka) wygrał LIFFe, czyli Ljubljana International Film Festival, a także otrzymał specjalne wyróżnienie jury Denver Film Festival. Wcześniej film zdobył nagrodę dla najlepszego filmu w kategorii New Waves na festiwalu w Sewilli. Był także prezentowany w sekcji Orizzonti na 77. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, a w Toronto uzyskał odznaczenie TIFF Industry Selects. Obraz otrzymał też nagrodę za Najlepszy Scenariusz podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Chicago, specjalne wyróżnienie za reżyserię na Philadelphia Film Festival, a także dwie nagrody na Slovenian Film Festival w Lublanie. Obraz jest greckim kandydatem do Oscara.

Film „Masza” Krzysztofa Chodorowskiego znalazł się w oficjalnej selekcji aż trzech festiwali. Są to amerykańskie festiwale kina niezależnego: HollyShorts Film Festival i St. Louis International Film Festival oraz Interfilm International Short Film Festival w Berlinie.

„Hura, wciąż żyjemy!” w reżyserii Agnieszki Polskiej znalazł się w konkursie filmów fabularnych festiwalu Slamdance w USA.

Należy również przypomnieć, że „Szarlatan” Agnieszki Holland (współfinansowany przez PISF) został ogłoszony czeskim kandydatem do Oscara w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy. O nominację będzie on rywalizować m.in. z polskim kandydatem „Śniegu już nigdy nie będzie”. „Szarlatan” otrzymał także nominację do Europejskich Nagród Filmowych w kategorii Najlepsza Reżyseria.

Z kolei „Boże Ciało” Jana Komasy dostał aż cztery nominacje do Europejskich Nagród Filmowych. Obraz ma szansę na statuetki w kategoriach: Najlepszy Film, Najlepszy Scenariusz (Mateusz Pacewicz), Najlepszy Aktor (Bartosz Bielenia) i Najlepsza Reżyseria (Jan Komasa). W tej ostatniej nominację otrzymała również Agnieszka Holland za film „Szarlatan”.

O czym z dumą i nieukrywaną radością informuje Was
Sebastian z zespołu Coigdzie.pl®

Szarlatan / Šarlatán | 2020 | Czechy / Irlandia / Polska / Słowacja | 118 min. | reż A. Holland
Boże Ciało / Corpus Christi | 2019 | Polska | 115 min. | reż. J. Komasa

Wróć

do góry ▲