19. CINEMAFORUM i American Film Festival ze wspólnym przeglądem filmów krótkometrażowych

19. Międzynarodowe Forum Filmów Krótkometrażowych w dniach 4-8 listopada 2020 r. w Warszawie

Czy możliwe jest intymne zbliżenie z zachowaniem dystansu społecznego? Jak cienka jest granica między przyjaźnią i pożądaniem? Do czego, oprócz zabawy z dziećmi, mogą posłużyć klocki? Co może pójść nie tak, gdy zaprosisz kolegów na wspólne oglądanie filmów pornograficznych?

Tego wszystkiego dowiedzą się wszyscy, którzy obejrzą filmy krótkometrażowe z sekcji American Shorts – stworzonej wspólnie z American Film Festival. Ta forma twórczości stanowi oazę wolności dla młodych twórców i twórczyń, którzy korzystają z niej, by przewrotnie, odważnie i nierzadko dowcipnie opowiadać o współczesnych Stanach Zjednoczonych (i świecie w ogóle).

Zbliżenie dyrektorki korporacji i pomywacza okien w „Squeegee” Morgana Krantza jest absurdalne i groteskowe, ale jakże aktualne w dobie pandemii. Bohaterowie „Query” Sophie Kargman przekonują się z kolei, że rozmowa o seksualności może mieć zaskakujące przełożenie na praktykę. Każda matka będzie zapewne w stanie odnaleźć kawałek swojego losu w egzystencjalnej komedii Bridget Moloney „Blocks”. Wpływ ruchu #metoo jest zaś widoczny w filmie „He’s the One” Jessie Kahnweiler, gdzie randka bardzo szybko przeradza się w opresyjną sytuację.

CINEMAFORUM - 19. Międzynarodowe Forum Filmów Krótkometrażowych odbędzie się w dniach 4-8 listopada 2020 r. w Warszawie. Głównym obiektem festiwalowym będzie warszawska KINOTEKA.

Wszystkie wydarzenia będą odbywać się w reżimie sanitarnym, zgodnie z obowiązującymi przepisami. Podczas CINEMAFORUM obowiązywać będą wytyczne Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla organizatorów imprez kulturalnych i rozrywkowych w trakcie epidemii wirusa SARS-CoV-2 w Polsce na dany dzień.

Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie FILMFORUM. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Miasta Stołecznego Warszawy. Festiwal współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej. Partnerami programowymi imprezy są: Goethe-Institut w Warszawie, Mazovia Warsaw Film Commission, Mazowiecki Instytut Kultury oraz Warszawska Szkoła Filmowa. Partnerami branżowymi wydarzeń festiwalowych są: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Stowarzyszenie Autorów ZAIKS, Związek Artystów Scen Polskich ZASP, Polish Society of Cinematographers oraz Polskie Stowarzyszenie Montażystów PSM. Towarzyszące Festiwalowi działania edukacyjne wspiera Program Unii Europejskiej ERASMUS+. Program wydarzeń branżowych w ramach cyklu „INTERFILMLAB 4.0” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Enterprise Europe Network Central Poland przy Sieci Badawczej Łukasiewicz - IMBiGS.

Wywiad z Jessie Kahnweiler - reżyserką filmu He's the One (j. ang.)

Wróć

do góry ▲