19. Święto Niemego Kina w Warszawie

Powrót do Korzeni Kinematografii na Ekranach Kina Iluzjon

W dniach od 19 do 22 października br. miłośnicy kina będą mieli okazję przeżyć prawdziwą podróż w czasie podczas 19. edycji Święta Niemego Kina, zorganizowanego przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny. Wydarzenie to, poświęcone klasykom niemego kina, obiecuje niezapomniane wrażenia i liczne niespodzianki.

Tradycyjnie, festiwal zostanie otwarty filmem polskim, a w tym roku wyjątkowym obrazem będzie "Tajemnica Starego Rodu" w reżyserii Emila Chaberskiego i Zbigniewa Gniazdowskiego z 1928 roku. Ten wyjątkowy dramat z udziałem królowej polskiego ekranu, Jadwigi Smosarskiej, przeniesie widzów w odległe czasy polskiej kinematografii.

W ramach sekcji "Nieme kino ukraińskie", publiczność będzie miała szansę odkryć twórczość kijowskiego reżysera Michaiła Kaufmana, którego prace przez długi czas pozostawały w cieniu jego znanego brata, Dżigi Wiertowa. Do obu filmów zostaną dodane wyjątkowe ścieżki dźwiękowe wykonane przez ukraińskie zespoły muzyczne, co uczyni seanse jeszcze bardziej wyjątkowymi.

Setna rocznica wprowadzenia taśmy 16mm zostanie uczczona w sekcji "Nieme kino od kuchni." Widzowie będą mieli okazję zobaczyć rzadkie filmy wyświetlane z "szesnastki" na wielkim ekranie, co zapewni unikalne doświadczenia kinowe.

Nie zabraknie również wrażeń dla miłośników zwierząt, gdyż festiwal przybliży niezapomniane "psie" gwiazdy niemego kina, takie jak Jean, Cameo czy słynny wilczur Rin-Tin-Tin. W programie znajdą się także produkcje, w których kluczową rolę odgrywały konie i słonie.

Dla najmłodszych widzów przewidziano specjalny blok filmów, w tym slapstickowe komedie z udziałem zwierząt oraz komediodramat dziecięcy, będący ekranizacją znanej amerykańskiej powieści dla młodzieży, "Penrod i Sam."

Święto Niemego Kina to wyjątkowa okazja do odkrywania i doceniania korzeni kinematografii, a festiwal obiecuje dostarczyć niezapomnianych wrażeń kinowych poprzez prezentację nie tylko klasyków niemego kina, ale również przełomowych dzieł, które do dziś wzruszają i trzymają w napięciu widzów. Niezależnie od wieku czy zainteresowań, każdy znajdzie coś dla siebie podczas tego wyjątkowego święta kina bez słów.

Zespół kinowy CoiGdzie.pl®

Wróć

do góry ▲