20. MDAG - premiera plakatu oraz start sprzedaży karnetów

Organizatorzy Millennium Docs Against Gravity zaprezentowali plakat jubileuszowej 20. edycji festiwalu. Jego autorem, jak i całej identyfikacji wizualnej, jest Bartek Bojarczuk – dyrektor kreatywny autorskiej pracowni ILLCAT.studio. Z plakatu spogląda na publiczność Alisa Kovalenko, reżyserka filmu „Nie znikniemy” („We Will Not Fade Away”). Autorką zdjęcia Alisy, wykorzystanego na plakacie, jest Weronika Ławniczak – wybitna polska fotografka.

W czwartek 2.03.2023 r. o godzinie 12:00 rozpoczęła się również sprzedaż karnetów (a także przyjmowanie zgłoszeń akredytacyjnych na warszawską edycję festiwalu). Potrwa ona do 24.04.2023 r. lub do wyczerpania puli.

 

Bartek Bojarczuk specjalizuje się głównie w grafice projektowej, typografii, brandingu oraz sztuce plakatu. Na swoim koncie posiada współpracę zarówno z dużymi globalnymi markami, jak i mniejszymi klientami z Polski. W sferze ilustracyjnej w portfolio można znaleźć różnorodne prace: od ilustracji prasowej, przez murale oraz projekty odzieżowe. Projektant do zadań o charakterze nietypowym, wymagających specjalnego podejścia. Zdobywca wielu nagród i wyróżnień, m.in. Złoty Miecz KTR, Dobry Wzór, Must Have, 3x3 Annual czy Polish Graphic Design Awards. Zespół festiwalowy wita go w swoim gronie, bardzo ciesząc się na tę współpracę, którą rozpoczyna powstanie wspaniałego plakatu, niosącego nadzieję oraz idealnie wyrażającego hasło „Against Gravity”.

 

Alisa Kovalenko, nagrodzona potrójną owacją na stojąco podczas światowej premiery swojego filmu na Berlinale, wspólnie z młodymi bohaterami i bohaterkami „Nie znikniemy” niesie nadzieję w mrocznych czasach. Pokazuje z niezwykłą czułością grupę wchodzących w dorosłość nastolatków, którzy żyją w Donbasie. Jest rok 2019, groźba wybuchu kolejnej wojny wisi w powietrzu. Dzięki niesamowitej energii i zapałowi bohaterowie_ki zachowują nadzieję, która pozwala im w pełni przeżyć ostatnie złote godziny dzieciństwa. Alisa Kovalenko podąża za ich pełną pomysłów paczką – niektórzy malują, inni robią zdjęcia, a jeszcze inni marzą o karierze aktorskiej albo zostaniu kolejnym Elonem Muskiem. Udaje im się znaleźć miejsce na marzenia, mimo że świat wokół płonie. Buntują się, dają się porwać przygodzie, brawurowo zapuszczają się na pola minowe i wylegują w słońcu nad pobliskim jeziorem. Marzą o ucieczce nie tylko od wojny, ale też - jak ich rówieśnicy na całym świecie - od nudy małej miejscowości. Niespodziewanie pojawia się okazja, żeby wyruszyć w daleką podroż aż do Nepalu. W obliczu wydarzeń z 2022 roku „Nie znikniemy” nabiera szczególnego znaczenia i pozwala wierzyć, że po zwycięstwie Ukrainy, dzięki zapałowi takich ludzi, jakich pokazuje w swoim filmie Alisa, ich ojczyzna będzie w stanie ponownie w pełni rozkwitnąć.

Obecność reżyserki na tegorocznym plakacie, w dodatku w obiektywie znanej z portretowania kreatywnych kobiet Weroniki Ławniczak, ma także szczególnie znaczenie dla festiwalu MDAG. Z ogromną radością festiwal ogłasza, że w tym roku po raz kolejny zachowa parytet – wszystkie prezentowane w programie filmy zostały wyreżyserowane po równo przez kobiety i mężczyzn. To szczególnie ważne podczas 20., jubileuszowej edycji festiwalu, ponieważ z jednej strony daje świadectwo wieloletnich starań komitetu programującego w tym zakresie, z drugiej odzwierciedla realia panujące w kinie dokumentalnym, w którym nierówności pomiędzy twórczyniami a twórcami nie są tak zauważalne i dotkliwe, jak w kinie fabularnym.

 

Zespół kinowy Coigdzie.pl®

Wróć

do góry ▲