20. MFF Nowe Horyzonty i 11. American Film Festival (prawie) tylko online w 2020 roku

5-15 listopada 170 nowych filmów w tym 130 pełnometrażowych do zobaczenia w sieci

Organizatorzy niemal na miesiąc przed startem festiwalu podjęli bardzo trudną decyzję w związku ze zwiększającą się liczba zachorowań na COVID-19 w ostatnich dniach w Polsce. W pierwszej połowie listopada dzięki połączeniu dwóch festiwali widzowie będą mogli obejrzeć 170 filmów w niespotykanej dotąd formule tj. dostępne na platformie VOD festiwalu a tym samym dotrzeć do każdego zainteresowanego miłośnika kina w całej Polsce. W salach kinowych odbędzie się jedynie kilka symbolicznych pokazów, zorganizowanych zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego.

Przygotowywaliśmy się na każdy scenariusz. Budowę naszej platformy video rozpoczęliśmy kilka miesięcy temu. Naszym celem było jednak zorganizowanie festiwalu z widzami w kinie, pokazami na dużym ekranie, spotkaniami z gośćmi. Pandemia jednak przyspieszyła. Przyzwolenie na to, żeby nasi widzowie tłumnie gromadzili się w Kinie Nowe Horyzonty, byłoby nieodpowiedzialne. Dlatego musimy na razie zapomnieć o festiwalach, jakie znamy. Ale jednocześnie nie chcemy zapominać o naszych widzach, do których pragniemy dotrzeć z naszym programem. To odpowiedzialność zarówno wobec nich, jak również wobec twórców, którzy trafili na tak pechowy moment, powoduje, że przenosimy dużą część festiwali do Internetu. Szacujemy, że będzie to jeden z największych tegorocznych wirtualnych festiwali filmowych na świecie, prezentujących najnowsze kino fabularne.

Wierzymy, że za rok spotkamy się zdrowi i spragnieni kina na dużym ekranie. Część filmów z tegorocznych wirtualnych edycji pokażemy w lipcu przyszłego roku na pokazach kinowych podczas następnych Nowych Horyzontów. Wciąż bowiem wierzymy w siłę tego medium i w to, że miejsce filmów jest w kinie. Wrócimy z naszymi festiwalami silniejsi i z Państwem w salach Kina Nowe Horyzonty i Dolnośląskiego Centrum Filmowego.

Dziękujemy za wyrozumiałość oraz liczne słowa wsparcia i pozdrawiają wszystkich Widzów Roman Gutek, Urszula Śniegowska i Marcin Pieńkowski.

20. MFF Nowe Horyzonty otworzy długo wyczekiwany film Zabij to i wyjedź z tego miasta Mariusza Wilczyńskiego, jednak pierwszego dnia festiwalu widzowie będą mogli zobaczyć także – premierowo w Polsce – znakomity Sweat Magnusa von Horna, który znalazł się w oficjalnej selekcji festiwalu w Cannes. Zwiastun tego filmu umieściliśmy dla Was na dole bezpośrednio pod artykułem ⤵️ ⤵️ ⤵️

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty powstał w 2001 roku jako miejsce służące prezentacji, mało obecnego wówczas w Polsce, odważnego kina artystycznego, szukającego nowych form wyrazu, wykraczającego daleko poza granice konwencjonalnego filmu.

To festiwal wizjonerów kina, artystów bezkompromisowych, którzy mają odwagę iść obraną przez siebie drogą wbrew panującym modom i opowiadać o rzeczach najważniejszych swoim niepowtarzalnym językiem. Spośród setek filmów pokazywanych co roku na światowych festiwalach oraz wśród tych nadsyłanych do selekcji, wybierane są te, które za sprawą swojej niezwykłej formy i siły ekspresji, nie pozwalają o sobie zapomnieć. Budzą skrajne reakcje i emocje, rodzą polemiki i dyskusje, wywołują zachwyty i protesty. Ale to właśnie takie filmy najczęściej wyznaczają najnowsze trendy w światowym kinie. Wypełnieniem idei kina "nowohoryzontowego" jest konkurs główny.

Oczywiście wszystkie - choć nieliczne - wydarzenia w kinach będą uwzględnione w repertuarze oraz w naszych aplikacjach mobilnych dostępnych w:

pobierz z appstore pobierz ze sklepu google odkrywaj w app gallery na urządzeniach huawei

Zespół Kinowy coigdzie.pl®

Sweat |2020 | Polska | reż. Magnus von Horn

Wróć

do góry ▲