21. Tydzień Kina Hiszpańskiego - znamy program!

Organizatorzy Tygodnia Kina Hiszpańskiego ogłosili program filmowy tegorocznej, dwudziestej pierwszej edycji przeglądu. Jest to trzynaście tytułów przedstawiających pełne spektrum kinematografii hiszpańskiej – od komercyjnych hitów, przez tytuły nagradzane na festiwalach, po ambitne kino niezależne. Oto one:

 • Barcelona 77” – zdobywca pięciu Nagród Goya i najnowszy film jednego z najważniejszych współczesnych hiszpańskich reżyserów, Alberto Rodrígueza. To opowieść oparta na tysiącach prawdziwych historii więźniów barcelońskiego więzienia, którzy w 1977 roku, wraz z nadejściem hiszpańskiej transformacji ustrojowej, zażądali amnestii i anulowania absurdalnie surowych wyroków wydawanych przez upadły reżim.
 • Sevillanas i Brooklyn” – historia andaluzyjskiej rodziny, która w obliczu problemów finansowych postanawia ubarwić nieco rzeczywistość w rozmowie z agencją pośrednictwa i przyjąć pod swój dach Amerykanina z wymiany studenckiej. Drobne kłamstewka, różnice kulturowe i buzujące emocje to gwarancja komediowej mieszanki wybuchowej!
 • Wasyl” – debiut reżyserski Aveliny Prat. Historia bułgarskiego imigranta i zgryźliwego hiszpańskiego architekta, których połączyła miłość do szachów, to piękna, humorystyczna opowieść o spotkaniu dwóch światów, świetnie wygrana przez Ivana Barneva i Karrę Elejalde.
 • Josefina” – Berta i Juan znajdują się po dwóch stronach więziennych krat, on jako strażnik, ona jako matka osadzonego. Jednak przypadkowe spotkanie na przystanku autobusowym (oraz niewinne początkowo kłamstwo Juana) pozwoli im się do siebie zbliżyć i da obojgu nadzieję na ucieczkę od doskwierającej im samotności.
 • Pięć małych wilczków” to olśniewający debiut reżyserki Alaudy Ruiz de Azui – historia o dojrzewaniu, rodzinie i macierzyństwie z wielokrotnie nagradzanymi rolami Laii Costy i Susi Sánchez.
 • Przez dziurkę od klucza” – w filmie na podstawie powieści „Z cienia” Juana José Millása, Paco León wciela się w rolę zagubionego życiowo Damiána, który zamiast stawić czoła problemom życia codziennego, woli w sekrecie zamieszkać w cudzej szafie.
 • W sieci” Santiego Amodeo to przepełniona kontestacyjną energią hiszpańska odpowiedź na „Przekleństwa niewinności”.
 • Bestie” – oparty na historii prawdziwej zbrodni wstrząsający film Rodrigo Sorogoyena. Opowieść o francuskiej parze sprowadzającej się do Galicji zdobyła 9. Nagród Goya i Nagrodę Publiczności na festiwalu w San Sebastián.
 • Jota Carlosa Saury” to dokument muzyczny, w którym reżyser zaprosił w swoje rodzinne strony, do Aragonii – ojczyzny joty. Oddajemy w ten sposób hołd ostatniemu klasykowi hiszpańskiego kina, wielkiemu Carlosowi Saurze, który odszedł 10 lutego, tuż po swoich 91. urodzinach.
 • Sierpień w Madrycie” – Eva, poszukuje radykalnej życiowej zmiany na ulicach skwarnego, letniego miasta, wypełnionego uczestnikami lokalnych fiest i pobrzmiewającego rytmami flamenco.
 • Dzikie słoneczniki” to historia Julii, młodej matki, która nie znalazła jeszcze swojej życiowej drogi. W doskonałej głównej roli, Anna Castillo bezbłędnie wygrywa subtelne zmiany zachodzące w bohaterce i jej transformację z dziewczyny w dojrzałą kobietę.
 • 24 godziny” to trzymający w napięciu dramat społeczny, w którym przejmujące losy trójki bohaterów splatają się w obliczu kryzysu ekonomicznego. W rolach głównych hiszpańskie gwiazdy: Penélope Cruz, Luis Tosar i Adelfa Calvo.
 • „Mantykora” to najodważniejszy film Carlosa Vermuta. Mroczna, trzymająca w napięciu historia projektanta potworów, Juliána i skrywanej przez niego tajemnicy, która może okazać się straszniejsza niż wirtualne bestie.

21. Tydzień Kina Hiszpańskiego odbędzie się w dniach 9-16.03.2023 w siedmiu miastach w Polsce – w Warszawie (Kino Muranów i Kino Luna), Wrocławiu (Kino Nowe Horyzonty), Krakowie (Kino Pod Baranami), Poznaniu (Kino Muza), Katowicach (Kino Światowid), Gdańsku (Klub Żak) i Łodzi (Kino - Galeria Charlie).

Organizatorami przeglądu są AP Mañana, Ambasada Królestwa Hiszpanii, Biuro Radcy ds. Turystyki Ambasady Hiszpanii w Polsce, Instytut Cervantesa w Warszawie oraz Instytut Cervantesa w Krakowie.

Repertuar kin 21. TKH dostępny na kino.coigdzie.pl

Poleca zespół kinowy Coigdzie.pl®

Montaż: M. Sołtysik | Muzyka: „Shake It”, kompozytor: J. Kuśpiel, wykonawca: J. Donkins

Wróć

do góry ▲