3. Festiwal Filmów Polskich WISŁA w Chorwacji i Kazachstanie

Prezentujemy program festiwalu w Chorwacji oraz w kazachstanie.

Chorwacja

BC «Marden», Bolszoj zal, ul. Beibitszylik 14

WSTĘP WOLNY

27 listopada, piątek

16:00 – PAN T.

Dramat, komedia, reż. Marcin Krzyształowicz, Polska, 2019, 101 min

Opowieść o bezrobotnym literacie, który ociera się o różne sfery Warszawy, począwszy od nizin aż po inteligencję i politycznych włodarzy, utrzymana jest w czarno-białych barwach, ale to w większej części naprawdę wesoła satyra, która wzbudziła niemałe kontrowersje jeszcze przed premierą.

28 listopada, sobota

11:00 – PODATEK OD MIŁOŚCI

Komedia, reż. Bartłomiej Ignaciuk, Polska, 2018, 101 min

Surowa inspektor Klara ściga domniemanego oszusta podatkowego – cynicznego, acz pełnego uroku Mariana, który przez niefrasobliwość i dobre serce popadł w kłopoty podatkowe. Kiedy los „ściganego” wydaje się przesądzony, nieoczekiwanie i wbrew wszelkim regułom Klara i Marian zakochują się w sobie. Uruchomi to ciąg komicznych wydarzeń, które odmienią życie bohaterów.

13:00 – ŻELAZNY MOST

Dramat, reż. .Monika Jordan-Młodzianowska, Polska, 2019, 84 min

W centrum tej opowieści stoi miłosny trójkąt, który ma znamiona grzechu oraz poczucia wstydu. Chociaż akcja „Żelaznego mostu” opiera się na tragicznych wydarzeniach, jest to bardzo kameralny film, który inicjuje podróż w głąb każdego, komu wydaje się, że w jego życiu osobistym nawarstwiło się zbyt wiele problemów. Poczucie winy (być może irracjonalne) sprawia, że bohaterowie starają się obudzić ponownie najlepszą część siebie, a oprócz ciemnych jaskiń kopalni są na świecie o wiele mroczniejsze rejony. Znajdują się one na dnie ludzkiego serca, gdzie również raz na jakiś czas należy się udać.

14:40 – SUPERNOVA

Dramat społeczny, reż. Bartosz Kruhlik, Polska, 2019, 78 min

Czasami błahe wydarzenia odkrywają prawdę nie tylko o nas samych, ale również kraju, w którym przyszło nam żyć. Bartosz Kruhlik wychodzi więc od szczegółu, aby przejść do panoramy całego społeczeństwa. W świecie, w którym żyją równi i równiejsi, a prawda musi zostać czym prędzej zrelacjonowana, bo w przeciwnym razie ulegnie mutacji, przyglądamy się trójce bohaterów będących w samym środku wydarzeń, od początku do końca. Reżyser idealnie opanował język filmowy, a otoczenie się aktorami znanymi z teatru pomogło stworzyć ciasną, ale wcale nie uproszczoną scenerię. Idealny przykład na to, że minimalizm jest lepszy niż nerwowe machanie rękami i nachalna publicystyka.

29 listopada, niedziela

11:00 – O ZWIERZĘTACH I LUDZIACH

Film dokumentalny, reż. Łukasz Czajka, Polska, 2019, 70 min

Ten film dokumentalny opowiada o dobrych i złych ludziach, tak po prostu. Ci źli są bezduszną machiną dziejów, a dobrzy – obrońcami ludzi i zwierząt. Podczas okupacji niemieckiej na terenie polskiego ogrodu zoologicznego ukrywani byli Żydzi, a Teresa Żabińska, wiele lat po tych wydarzeniach, przenosi się w czasie dzięki pracy ekipy filmowej, poznając na nowo swoich rodziców. Po latach ponownie, dzięki reżyserowi Łukaszowi Czajce, te osoby otrzymają głos.

12:30 – ZGNIŁE USZY

Dramat, reż. Piotr Dylewski, Polska, 2019, 60 min

Niektórzy potrzebują wyłącznie jednej godziny, aby wzruszyć widza, czyniąc z tego nawet swojego rodzaju wyzwanie, więc Piotr Dylewski postanowił, że jego pełny metraż nie będzie zawierał zbędnej minuty. W „Zgniłych uszach” opowiada o związkach, w które wkradł się strach i zwątpienie. Tego typu kino prowadzi zwykle widza poprzez narastanie napięcia aż do katartycznej kulminacji i jeśli jej poszukujemy – ten film na pewno nas nie zawiedzie.

13:45 – DZIEŃ CZEKOLADY

Komedia, przygodowy, familijny, reż. Jacek Bławut, Polska, 2018, 80 min

W kinie dziecięcym często mieszają się dwie sfery – rzeczywista oraz fantastyczna. Szalona przygoda wykreowana w głowie Jacka Bławuta ma w sobie cechy najlepszych dzieł Kina Nowej Przygody, a także literatury dziecięcej w stylu C.S. Lewisa. Jest to opowieść opierająca się na motywach, które nigdy nie stracą na znaczeniu w kinie dziecięcym. Jest tu zmiana miejsca zamieszkania, strach przed samotnością oraz tym, co nieznane, a jednocześnie nieokiełznana żądza przygody i dorastanie. Ten fantastyczny eskapizm opowiada o dzieciach, które filtrują dla nas świat dorosłych, ale kiedy dziwność oraz międzywymiarowe zagrożenie pukają do ich drzwi, wiedzą, że muszą odnaleźć w sobie pierwiastek heroizmu.

15:15 – BOŻE CIAŁO

Film obyczajowy, reż. Jan Komasa, Polska, 2019, 112 min

Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia 20-letniego Daniela, który w trakcie pobytu w poprawczaku przechodzi duchową przemianę i skrycie marzy, żeby zostać księdzem. Rozdarty pomiędzy sacrum i profanum bohater znajduje w swoim życiu nowy, ważny cel. Postanawia go zrealizować, nawet jeśli jego tajemnica miałaby wyjść na jaw...

Bibliotece Polonijnej, pr. Abylaj Chana 4/1

WSTĘP WOLNY

3 grudnia, czwartek

16:00 – BLOK FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH STUDENTÓW SZKOŁY FILMOWEJ IM. KRZYSZTOFA KIEŚLOWSKIEGO UNIWERSYTETU ŚLĄSKIEGO

Reżyserzy: Kuba Gryżewski, Natalia Szada, Klaudia Kęska, Paweł Powolny, Tadeusz Kabicz, Katarzyna Sikorska, Polska, 2019, 99 min

4 grudnia. piątek

16:00 – BLOK FILMÓW STUDENTÓW WYDZIAŁU RADIA I TELEWIZJI UNIWERSYTETU ŚLĄSKIEGO

BLOK FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH FILMÓW STUDIA MUNKA

Reżyserzy: Agata Baumgart, Agnieszka Elbanowska, Wojciech A. Hoffmann, Jakub Piątek, Filip Drzewiecki, Polska, 2018, 98 min

Kazachstan wtgląda następująco:

Zapraszamy do kina Visia (ul. Poljana Paska Miličevića 1) w terminie 26 listopada – 2 grudnia.

Czeka na Was pięć fantastycznych tytułów:

Film Kingi Dębskiej „Moje córki krowy” przybliży widzom historię dwóch sióstr, które postawione w trudnej sytuacji życiowej zmuszone są współdziałać, mimo wzajemnej niechęci.

Nurt komediowy reprezentować będzie „Podatek od miłości” w reżyserii Bartłomieja Ignaciuka. Film przybliży widzom historię dwóch sióstr, które postawione w trudnej sytuacji życiowej zmuszone są współdziałać, mimo wzajemnej niechęci.

„Zabawa zabawa” to trzy przeplatające się historie uzależnionych kobiet, w reżyserii Kingi Dębskiej, która – jak mało kto – potrafi dotrzeć do serc widzów, tworząc „kino terapeutyczne”. Pełne emocji, wzruszeń i pełnokrwistych bohaterów, poruszające i zabawne zarazem.

Film „Żelazny most” Moniki Jordan-Młodzianowskiej – dramatyczna opowieść o trójce bohaterów uwikłanych w miłosną relację.

Na zakończenie pokażemy najnowszy film dokumentalny Dariusza Załuskiego, „Ostatnia góra” - opowieść o sile ludzkiego ducha, a także determinacji wykraczającej poza zdrowy rozsądek. Jest to zapis narodowej polskiej wyprawy na K2, która miała miejsce na przełomie 2017 oraz 2018 roku, a jej celem było zdobycie drugiego co do wysokości szczytu świata.

Więcej informacji o festiwalu w Dubrowniku znajdziecie na stronie:

http://www.festiwalwisla.pl/chorwacja/2020/main

Wejście na wszystkie pokazy w ramach festiwalu jest bezpłatne!

Oficjalny spot emitowany w mediach społecznościowych.

Wróć

do góry ▲