35. Międzynarodowy Festiwal Filmów NIEPOKALANÓW w tym roku online

Międzynarodowy Festiwal Filmów Niepokalanów odbywa się w stolicy Dolnego Śląska od 2016 roku i stanowi kontynuację Festiwalu rozpoczętego 35 lat temu przez Ojców Franciszkanów z Niepokalanowa. Nadrzędnym celem Festiwalu jest coroczne podsumowanie polskiego i światowego dorobku w dziedzinie filmu inspirowanego wartościami ewangelicznymi, a także wspieranie twórczości filmowej pozostającej w zgodzie z katolicką nauką społeczną. Tegoroczna edycja Festiwalu odbędzie się w dniach 18-23 października 2020 r. i przebiegnie pod hasłem: “Miejcie odwagę” (por. J 16, 33). Wydarzenie przez wzgląd na pandemię COVID-19 zostanie zrealizowane wyłącznie w formie on-line.

Festiwal zainaugurowany zostanie pokazem filmu "Orzech" w reżyserii Magdaleny Piejko i Damiana Żurawskiego. Film będzie dostępny na stronie festiwalu w dniu 18 października 2020 roku od godziny 18-:00. Po projekcji organizatorzy zapraszają na spotkanie z twórcami filmu – spotkanie poprowadzi redaktor Agnieszka Bugała.

Jest to dokument opowiadający o kultowym, wrocławskim duszpasterzu akademickim księdzu Stanisławie Orzechowskim „Orzechu”. Podtytuł „zawsze chciałem być wśród ludzi” to jedna z dewiz głównego bohatera zaangażowanego w setki inicjatyw tworzących niezwykły duchowy koloryt Wrocławia oparty o silne wspólnoty i żywą wiarę. Unikatowe materiały archiwalne ukazują kilka najważniejszych wątków z arcybogatego życia tego niezwykłego kapłana, takich jak słynna msza na wrocławskiej Zajezdni autobusowej, udział w strajku głodowym kolejarzy, współpraca z wrocławską „Solidarnością”, pielgrzymki do Częstochowy czy budowanie jednego z najważniejszych wrocławskich studenckich ośrodków duszpasterskich – Stowarzyszenie Przyjaciół D.A. Wawrzyny

Film nagrodzony na XII gdyńskim festiwalu „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” w 2020 roku nagrodą główną – Złotym Opornikiem, wręczaną co roku za najlepszy polski film dokumentalny.

Program festiwalu jest aktualizowany na stronie festiwalu. Zapraszamy do śledzenia wydarzeń.

Informacje o godzinach projekcji filmów oraz wszystkich wydarzeniach towarzyszących festiwalu znajdziecie w naszej aplikacji coigdzie.pl® dostępnej w

pobierz z appstore pobierz ze sklepu google odkrywaj w app gallery na urządzeniach huawei

Zespół Kinowy coigdzie.pl®

Orzech. Zawsze chciałem być z ludźmi. | Dokument | 2020 | Polska | reż. Magdalena Piejko, Damian Żurawski

Wróć

do góry ▲