36. Warszawski Festiwal Filmowy startuje już 9 października 2020

Znamy już filmy które zostaną zaprezentowane na otwarcie i zamknięcie festiwalu.

36. warszawski festiwal filmowy - plakat

36. Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy, organizowany przez Warszawską Fundację Filmową, jest wspierany przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego rozpoczyna się już 9 października i potrwa 9 dni do 18 października 2020 roku.

Na film otwarcia wybrano: Księga wizji / The Book of Vision, reż. Carlo S. Hintermann (Włochy/Wlk. Brytania/Belgia; 2020; czas trwania: 95 min.) Młoda lekarka studiuje niezwykły XVIII-wieczny manuskrypt. Metafizyczna wyprawa w czasie i przestrzeni w gwiazdorskiej obsadzie. Film otwierał tegoroczną edycję Tygodnia Krytyków na festiwalu w Wenecji.
Natomiast na zamknięcie odbędzie się wschodnioeuropejska premiera filmu Drodzy towarzysze! / Dear Comrades! / Дорогие товарищи!, reż. Andrei Konchalovsky (Rosja; 2020; czas trwania: 120 min.) Film oparty na prawdziwej historii, która utrzymywana była w tajemnicy aż do lat dziewięćdziesiątych. Historia ujawnia niemożliwą do pokonania przepaść między komunistycznymi ideałami a tragicznymi faktami. Film ten otrzymał Nagrodę Specjalną Jury na festiwalu w Wenecji w 2020 roku.

Te dwa filmy zamykają klamrą pozostałych 168 filmów jakie Widzowie obejrzą w Kinotece oraz w Multikinie Złote Tarasy w centrum stolicy. Wszystkie filmy będą uwzględnione w cotygodniowym repertuarze kin na „kinowym” portalu coigdzie.pl®. Organizatorzy zaplanowali również wiele ciekawych wydarzeń współtowarzyszących jak spotkania z twórcami Live oraz niektóre dostępne również przez Skype. Warsaw Next czyli warsztaty dla młodych, zdolnych twórców wyłonione spośród wielu zgłoszeń jakie napłynęły do 15 września 2020 roku. Co roku do udziału w Warsaw Next zapraszani są polscy i zagraniczni goście – m.in. producenci, przedstawiciele festiwali, dystrybutorzy i twórcy o znaczącym dorobku, którzy dzielą się z uczestnikami praktyczną wiedzą na temat rynku filmowego. Również w czasie 36. WFF odbędzie się FIPRESCI Warsaw Critics Project - program dla młodych krytyków i dziennikarzy z Europy Środkowej i Wschodniej, rozpoczynających swoją drogę zawodową, który to projekt jest koordynowany przez Warszawską Fundację Filmową i Międzynarodową Federację Krytyków Filmowych. Na 16. targach branżowych czyli CentEast będzie prezentowanych 7 punktów promujących kino Europy Środkowo-Wschodniej na arenie międzynarodowej. Organizatorem Targów CentEast jest Warszawska Fundacja Filmowa, a głównym partnerem Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Po więcej informacji zapraszamy na oficjalną stronę festiwalu - wff.pl

Księga wizji (int. The Book of Vision) Włochy, Wlk. Brytania, Belgia | 2020 | 95 min. | reż. Carlo S. Hintermann
Warszawski Festiwal Filmowy 2020 | oficjalna zapowiedź

Wróć

do góry ▲