41. Ale Kino! - Święto Filmu dla Młodego Widza Rozpoczyna Się Jutro!

Jutro, rozpocznie się 41. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza "Ale Kino!" w Poznaniu, trwający od 26 listopada do 3 grudnia 2023 roku, a to wyjątkowe wydarzenie świętuje swoje 60-lecie istnienia. Organizatorem festiwalu jest Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

Festiwal, będący drugim najstarszym polskim festiwalem filmowym i drugim najstarszym festiwalem filmów dla młodej widowni na świecie, kontynuuje tradycję zainicjowanego w 1963 roku Przeglądu Filmów Animowanych. To nie tylko okazja do oglądania filmów z całego świata, ale także spotkań z czytaniem performatywnym, spektakli oraz prezentacji dzieł z tłumaczeniem na Polski Język Migowy i audiodeskrypcją.

Festiwalowe pokazy odbędą się w czterech miejscach w Poznaniu: w Multikinie 51 (ul. Królowej Jadwigi 51), Kinie Pałacowym (ul. Święty Marcin 80/82), Kinie Muza (ul. Święty Marcin 30) oraz na Scenie Wspólnej (ul. Brandstaettera 1).

41. edycja festiwalu "Ale Kino!" prezentuje ponad 40 produkcji dla dzieci i młodzieży, łącząc w sobie zarówno nagradzane dzieła światowych festiwali, jak i reżyserskie debiuty. Filmy są ukierunkowane na różnorodne doświadczenia związane z dorastaniem, odzwierciedlając różne perspektywy i emocje.

Dla najmłodszych widzów (w wieku od 3 do 5 lat) przewidziane są specjalne pokazy w dostosowanych warunkach, z przyciemnionym światłem i przyciszonym dźwiękiem, co zapewni im komfortowy seans. Dodatkowo, festiwal obejmuje również animacje, działania ruchowe i teatralne.

"Ale Kino!" kultywuje tradycję Przeglądu Filmów Animowanych z 1963 roku i od lat przyciąga zarówno młodych widzów, jak i kinomanów ze specjalnymi potrzebami. Festiwal, który gromadzi dziesiątki tysięcy młodych odbiorców, odgrywa istotną rolę w promocji kina dla najmłodszych. To również doskonała okazja do poszerzenia horyzontów poprzez filmy z tłumaczeniem na polski język migowy i audiodeskrypcją.

Rozpoczęcie 41. edycji festiwalu "Ale Kino!" jutro oznacza inaugurację jubileuszu 60 lat istnienia, zyskując jeszcze większe znaczenie dla miłośników kina i kultury filmowej w Polsce i za granicą.

Zespół Kinowy CoiGdzie.pl®

Wróć

do góry ▲