62. KFF już od jutra

Już jutro rozpoczyna się 62. Krakowski Festiwal Filmowy. W programie tegorocznej edycji znalazło się ponad 180 filmów z całego świata, w tym ok. 100 premier światowych i polskich. Filmy zostaną zaprezentowane w ramach czterech konkursów: trzech konkursów międzynarodowych (dokumentalny, krótkometrażowy i DocFilmMusic) oraz w konkursie polskim. Dodatkowo organizatorzy zaplanowali liczne bloki pozakonkursowe i pokazy specjalne.

Krakowski Festiwal Filmowy to najważniejsze w Polsce święto kina dokumentalnego, krótkometrażowego i animowanego. To miejsce, w którym wybitni i uznani filmowcy z całego świata spotykają się z debiutantami, a publiczność może spotkać się z twórcami i bohaterami filmów. To festiwal uroczystych premier i trampolina do międzynarodowej kariery, ale przede wszystkim miejsce spotkań tych, którzy kochają kino – w kameralnych salach legendarnych krakowskich kin studyjnych i w wirtualnym świecie seansów online. Serce dokumentu bije w Krakowie!

W tym roku, wyjątkowo (w związku z wojną na Ukrainie), w ramach Krakowskiego Festiwalu Filmowego odbędzie się także Docudays UA Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych o Prawach Człowieka. Jest to największy festiwal filmów dokumentalnych w Ukrainie. Organizatorzy KFF postanowili wesprzeć ukraiński festiwal i zorganizować część ukraińskiego festiwalu w Krakowie…w kinie Kijów.

Gościem specjalnym tegorocznej edycji jest także kinematografia czeska. W ramach cyklu Fokus na Czechy zaprezentowane zostaną najnowsze filmy dokumentalne i krótkometrażowe z Czech oraz program dla dzieci i młodzieży.

Krakowski Festiwal Filmowy figuruje na ekskluzywnej liście wydarzeń kwalifikujących do Oscara w kategorii filmu krótkometrażowego (fabuła, animacja, dokument) i pełnometrażowego filmu dokumentalnego. KFF rekomenduje także filmy do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach. Festiwal kwalifikuje również do nagród BAFTA w kategoriach krótkiego dokumentu i fabuły.

Repertuar krakowskich kin goszczących festiwal (Kino Agrafka, Kino Kijów, Kino Pod Baranami, Małopolski Ogród Sztuki, Kino Paradox, Kino Mikro, Kino Sfinks) znaleźć można na kino.coigdzie.pl.

 

Polecamy!

Zespół kinowy Coigdzie.pl®

Wróć

do góry ▲