8. Ukraina! Festiwal Filmowy - październik 2023

8. Ukraina! Festiwal Filmowy - program filmowy i wydarzenia towarzyszące

Święto Ukraińskiej Kinematografii już wkrótce!

18 października 2023 roku rozpocznie się wyjątkowe wydarzenie w stolicy Polski. Ukraina! Festiwal Filmowy, poświęcony ukraińskiej kinematografii, przyciągnie miłośników kina do Kinoteki, kina Amondo oraz Centrum Kultury Filmowej Andrzeja Wajdy. To jednak nie koniec atrakcji, ponieważ festiwal zostanie rozszerzony na wiele miast w Polsce, w tym Wrocław, Kraków, Poznań, Opole, Gdańsk, Gliwice, Grodzisk Mazowiecki, Płock, Gorzów Wielkopolski i Lublin. Dla tych, którzy nie mogą być na miejscu, festiwal będzie także dostępny online na platformie vod.warszawa.pl od 27 października do 12 listopada 2023 roku.

Świat Ukraińskiego Kina na Wyciągnięcie Ręki Ukraina! Festiwal Filmowy to jedyna tego rodzaju impreza w Polsce, która ma na celu promowanie ukraińskiej kultury filmowej oraz talentów z Ukrainy. W programie festiwalu znajdziemy ponad 60 produkcji filmowych, w tym zarówno nowe filmy fabularne, dokumentalne, krótkometrażowe, jak i animowane, które zdobyły uznanie na festiwalach na całym świecie. Kino ukraińskie zyskuje coraz większą popularność i uznanie, co czyni to wydarzenie niezwykle istotnym. Program festiwalu został podzielony na kilka sekcji, w tym:

OBLICZA UKRAINY: Konkurs główny filmów fabularnych i dokumentalnych.

RETROSPEKTYWY: KINO NIEPODLEGŁOŚCI: Wybór najciekawszych filmów, które powstały w Ukrainie w ciągu ostatnich 30 lat.

WIELKI GŁÓD: Filmy przypominające tragedię "Hołodomoru" w Ukrainie w latach 1932-33.

ANDRZEJ WAJDA PO UKRAIŃSKU: Wybrane filmy Andrzeja Wajdy z ukraińskimi napisami.

KONKURS NA NAJLEPSZY FILM KRÓTKOMETRAŻOWY: Wybór 23 filmów spośród 200 zgłoszonych.

ZWYCIĘSKIE FILMY U!FF: Filmy nagrodzone przez jury i publiczność podczas poprzednich edycji festiwalu.

         

Wyjątkowi Goście i Wydarzenia Towarzyszące Festiwal przyciągnie około 40 gości z Ukrainy i Polski, w tym wybitnych reżyserów i aktorów, takich jak Irma Vitovska, Antonio Lukich, Tonya Noyabrova czy Sergey Bukovsky. To doskonała okazja, by spotkać się z twórcami i dowiedzieć się więcej o ich dziełach.

W ramach festiwalu odbędą się liczne wydarzenia towarzyszące, takie jak spotkania z twórcami, debaty, wystawy, warsztaty oraz spektakle i koncert. To idealna okazja, by lepiej poznać ukraińską kulturę i sztukę.

Ponadto, festiwal będzie obfitować w polskie premiery filmowe, w tym "SMAK WOLNOŚCI", "LA PALISIADA" oraz "DOVBUSH. TAJEMNICA CZARNYCH GÓR". To wyjątkowe produkcje, które zapadną widzom w pamięć.

Bilety na festiwal są już dostępne, a szczegółowe informacje można znaleźć na oficjalnej stronie festiwalu. To niepowtarzalna okazja, by odkryć bogactwo ukraińskiej kinematografii i spotkać się z jej twórcami. Nie przegap tego wyjątkowego wydarzenia kulturalnego!

Zespół kinowy CoiGdzie.pl®

 

Wróć

do góry ▲