Animafest Gdańsk - Festiwal Filmów Animowanych ONLINE

6. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animafest Gdańsk został podzielony na dwie części Główne wydarzenia, czyli projekcje, konkursy i spotkania online odbędą się w dniach 27-30 grudnia, ale od 21 grudnia trwa przedfestiwalowa rozbiegówka z konkursem krótkich metraży. Tegoroczna edycja ze względu na epidemię odbywa się w całości online w serwisie vod.mdag.pl. Niektóre projekcje oraz spotkania można znaleźć na festiwalowej stronie (www.animafest.pl) i facebooku (facebook.com/animafestgdansk).

Najistotniejsza część gdańskiego Festiwalu to międzynarodowy konkurs krótkometrażowych filmów animowanych, składający się z czterech sekcji programowych: fabularna animacja, teledysk, animacja dla dzieci oraz animowany eksperyment. Większość filmów konkursowych będzie miała na festiwalu swoje premiery, a najlepsze z nich wybierze w głosowaniu publiczność.

W programie festiwalu znalazły się również pokazy specjalne filmów przedpremierowych. Pokazane będą „Zabij to i wyjedź z tego miasta” Mariusza Wilczyńskiego (światową premierę miał na festiwalu w Berlinie, a niedawno wygrał Festiwal w Gdyni) oraz francuska „Podróż księcia” (prezentowana na zeszłorocznym festiwalu Annecy).

Tegoroczną festiwalową selekcję uzupełni Panorama. Widzowie będą mogli ponownie obejrzeć najlepsze autorskie animacje pełnometrażowe z poprzednich edycji festiwalu. Będą to m.in.: „Czerwony żółw” Michaela Dudoka de Wita, „Luise nad morzem” Jeana-François Laguionie i „Dziewczynę bez rąk” Sébastiena Laudenbacha.

Festiwal to także spotkania online z twórcami: Mariuszem Wilczyńskim (twórcą filmu „Zabij to i wyjedź z tego miasta”), Ancą Damian (autorką „Marona – psia opowieść”) oraz  reżyserką Dorotą Kobielą, producentem Seanem Bobbittem oraz autorem muzyki Łukaszem L.U.C. Rostowskim (twórcami powstającej animowanej ekranizacji „Chłopów”). Dla najmłodszych widzów, oprócz specjalnych pokazów, przygotowano warsztaty animacji poklatkowej we współpracy z organizatorami projektu NiemeNieme.pl.

Organizatorzy festiwalu w drugim kwartale 2021 roku planują pokazy kinowe (gdy będą mogły działać kina) oraz w przestrzeniach plenerowych Gdańska (w tym w kinach plenerowych i samochodowych).

 

Zespół kinowy Coigdzie.pl®

Wróć

do góry ▲