Archipelag Nowych Horyzontów

W związku z otwarciem muzeów i galerii w całym kraju od 10. lutego w galerii Studio BWA Wrocław zostanie ponownie udostępniona wystawa „Biuro Wysp Znalezionych”. Wystawa w ramach Sceny Artystycznej 20. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty jest galeryjnym przedłużeniem poszukiwań prowadzonych na festiwalu filmowym. Swoje prace zaprezentowali: Oskar Alegría, Kornel Janczy, Honorata Martin, Ann Oren, Liliana Piskorska, Ben Rivers & Ben Russell. Kuratorami wystawy są Ewa Szabłowska, Stach Szabłowski, Joanna Stembalska.

"Tegoroczna prezentacja jest „archipelagiem wysp”. Każda wyspa jest wymyślona, a jednak istnieje. Każda jest osobnym miejscem w galerii. Żadna nie jest bezludna, ale każda została stworzona przez jedną osobę, i tylko jedną osobę naraz może pomieścić. Do stworzenia projektów wysp, ich topografii i geologii, zaproszone zostały artystki i artyści, ludzie filmu i różnych dyscyplin sztuk wizualnych. Każdej z osób zaproszonych do wymyślenia wyspy kuratorzy zadali pytanie, które jest parafrazą kwestii: co zabrałbyś ze sobą na bezludną wyspę? W tym wypadku chodzi jednak nie tyle o zabieranie, lecz pozostawienie czegoś na wyspie. Topografia wystawy – pejzaż archipelagu, który stanowi federację miejsc – odbija coś z paradoksalnej kondycji współczesności. Na wymyślenie i tworzenie wysp można spojrzeć jak na ćwiczenie z terramorfowania. Ta praktyka również nie zaczęła się wczoraj: od czasów Thomasa Moore’a wyspy – zwłaszcza te wyimaginowane – należały do ulubionych terytoriów twórców utopii. Były symbolicznymi poligonami do przeprowadzania ćwiczeń z myślenia o alternatywach dla status quo. Świat wciąż domaga się wymyślania od nowa, dziś bardziej niż kiedykolwiek; wyobrażenie wyspy może się okazać w tej pracy przydatnym narzędziem".

Wirtualny spacer po wystawie dostępny jest TUTAJ

Wystawa w galerii Studio BWA Wrocław dostępna będzie do 13.03.2021 r. w dniach: środa-piątek godz. 14:00-18:00 oraz w soboty w godz. 12:00-16:00 lub po wcześniejszym umówieniu się telefonicznym. Zwiedzanie możliwe z zachowaniem zasad reżimu sanitarno-epidemiologicznego.

 

Zespół kinowy Coigdzie.pl®

Wróć

do góry ▲