Białoruś w Polsce - Bulbamovie 2021

Zbliża się siódma edycja Festiwalu Filmów Białoruskich Bulbamovie. Odbędzie się ona w Warszawie w Kinie Iluzjon w dniach 12-14 listopada 2021. W programie przede wszystkim filmy dokumentalne. Nie zabraknie jednak fabuły. Zobaczyć będzie można również filmy młodych białoruskich twórców. Program dopełni koncert zespołu Naka & Vorsoba.

Tak o tegorocznym festiwalu piszą organizatorzy:

„Tegoroczny program to odyseja od Z do A, dzięki której będzie można odrobinę zrozumieć Białoruś.

Na początku w bloku III o nazwie „Rewolucja”- emocjonalny granat z opóźnionym zapłonem, czyli najnowszy film laureata festiwalu IDFA (2018) Andreja Kuciły „Gdy kwiaty nie milczą” (2021) i „Białoruś. Początek” (2020) Fiodora Bogomołowa portretujący Swiatłanę Cichanouską i Białoruś w czasie ostatnich wydarzeń.

Blok II „Do rewolucji” to pełen tęsknoty dokument Marcina Sautera „Urosłam kiedy spałaś”, buntownicze i zdobywające wyróżnienie na Warszawskim Festiwalu Filmowym „II” Wlady Senkowej, malownicza prowincja w czasach covidu w „Paradzie Planet” Zoji Katowicz i galeria pasażerów białoruskich taksówek podróżujących do dnia wyborów prezydenckich 9 sierpnia 2020 r. w ostatnim filmie Maksima Szweda „Trasa zmieniona”.

Na końcu naszej podróży w bloku I „Bez rewolucji” - dwa filmy ostatniego filmowego Mohikanina Dzmitry Dziadka, ciągle jednej z największych nadziei białoruskiej Nowej Fali, który bez względu na rzeczywistość pozostał na Białorusi, by kręcić filmy. To także „Epitafium”, najnowszy film Wiktara Aśliuka, klasyka dokumentu, w którym portretuje nieziemską Białoruś, odwiedzając tamtejsze cmentarze.

Peregrynacje zakończymy „Czystą Sztuką” Maksima Szweda nagrodzonego za najlepszą reżyserię na festiwalu ArtdocFest Witala Manskiego”.

Festiwal Filmów Białoruskich Bulbamovie po raz pierwszy odbył się w 2011 roku, po siłowo stłumionych przez władzę protestach powyborczych roku 2010. Miał na celu prezentację białoruskiej kinematografii, ale także wsparcie młodych białoruskich filmowców, którzy wówczas nie mieli miejsca do prezentacji twórczości w swoim kraju. Po kilku latach na Białorusi nastąpiła odwilż i festiwal, osiągając swój cel, przestał się odbywać. Niestety kolejne wybory prezydenckie w 2020 roku i wielkie protesty społeczne po ogłoszeniu ich wyników, niejako zmusiły organizatorów do reaktywacji festiwalu. Stąd też zaproszenie na siódmą edycję Festiwalu Filmów Białoruskich Bulbamovie.

 

Zespół kinowy Coigdzie.pl®

Wróć

do góry ▲