Bohater ze skazą - wykład Szkoły Wajdy

Szkoła Wajdy zaprasza na wykład online z cyklu Kto jest bohaterem naszych czasów?. Wykłady połączone z dyskusją, mają na celu przyjrzenie się istotnym i aktualnym tematom, które mogą być inspiracją dla młodych twórców filmowych.

Na cykl, którego mecenasem jest Fundacja Fabryki Norblina, składa się pięć otwartych dla wszystkich i bezpłatnych wykładów poruszających tematykę kina zaangażowanego, poszukiwania filmowych tematów i bohaterów oraz formy prezentowania ważnych treści. W zamyśle organizatorów nie mają to być wykłady akademickie, a opowieści przystępne dla publiczności, przyjmujące formę godzinnej rozmowy, zakończonej sesją Q&A.

Gościem najbliższego spotkania będzie reżyser i scenarzysta, kierownik kursu fabularnego Studio Prób w Wajda School – Maciej Sobieszczański. Zapraszamy 28.04.2021 roku na godzinę 19.00. Wykład w formule online na żywo na kanale YouTube Wajda School and Studio.

Tym razem przyjrzymy się bohaterowi z perspektywy hamartii, tragicznej winy. Tematem spotkania będzie „Bohater ze skazą”.

Po zakończeniu transmisji live, fragmenty wykładów będą dostępne na kanałach YouTube Wajda School and Studio oraz Fundacji Fabryki Norblina.

Maciej Sobieszczański. Jego „Performer”, napisany i wyreżyserowany wspólnie z Łukaszem Rondudą, opowieść o Oskarze Dawickim, jednym z najbardziej oryginalnych i najbardziej interesujących współczesnych artystów,– otrzymał Nagrodę Think: The Award w sekcji Forum Expanded na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie za „kreatywne wykorzystanie medium filmowego dla artystycznego uchwycenia i oddania geopolitycznych kontekstów”. Jego kolejny film „Zgoda” – poruszająca historia miłosna, której akcja rozgrywa się w trudnych czasach u schyłku II wojny światowej – otrzymał nagrodę First Look na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno oraz nagrodę za reżyserię na World Film Festival w Montrealu. Obecnie pracuje nad kolejnym filmem pt. „Brat”. Scenariusz, napisany wspólnie z Grzegorzem Pudą, zdobył nagrodę im. Krzysztofa Kieślowskiego za najlepszy scenariusz w ramach ScripTeast – programu szkoleniowego dla profesjonalnych scenarzystów z Europy Środkowo-Wschodniej oraz III nagrodę w Mazowieckim Konkursie Scenariuszowym Script Wars za „dojrzałość scenariopisarskiego warsztatu i oszczędność środków, dzięki którym intensywne emocje dorastających bohaterów udzielają się widzowi z wielką mocą”.

Harmonogram kolejnych spotkań:

  • 26.05.2021 roku, godz. 19.00 – Kinga Dębska,
  • 30.06.2021 roku, godz. 19.00 – Agnieszka Smoczyńska.

 

Zespół kinowy Coigdzie.pl®

Wróć

do góry ▲