Brave Kids Cinema 2020 - przegląd filmów ONLINE

Dwa pierwsze weekendy grudnia z Brave Cinema - przegląd ONLINE
Zapraszamy do spędzenia dwóch pierwszych weekendów grudnia z projektem Brave Kids Cinema. Już w piątek - 5 grudnia 2020 - rusza przegląd filmowy Brave Cinema – Kids in danger, który jak prawie wszystkie jesienne przeglądy i festiwale będzie w formule ONLINE. W dwóch blokach organizatorzy przygotowali łącznie trzy filmy oraz pełnometrażową animację.

Akcja filmów toczy się w bardzo różnych sceneriach: w Tokio, w Niemczech, na mongolskim stepie oraz, w przypadku animacji „Czerwony żółw”, na bezludnej tropikalnej wyspie, skrywającej niezwykłą tajemnicę. Bohaterami każdego filmu są młodzi ludzie i dzieci mierzące się z różnego rodzaju wyzwaniami i dylematami, ale też przeżywające swoje radości i nadzieje. Na przykład film „Złodziejaszki”, który inauguruje przegląd, to błyskotliwa i dość zaskakująca opowieść o trzypokoleniowej rodzinie z przedmieść stolicy Japonii, żyjącej z drobnych kradzieży. Z kolei „Błąd systemu", który zobaczymy 6 grudnia, to niemiecki kandydat do Oscara, poruszający film nagradzany na wielu festiwalach. Przedstawia 9-letnią „łamaczkę systemu” próbującą przetrwać, wyrwać się z systemu placówek socjalnych i wrócić do matki, która jednak nie radzi sobie z córką. „Zud” opowiada o chłopcu z Mongolii, który ma odpowiedzialne zadanie: wygrać w wyścigu na dzikim koniu. Od tego zależy materialna przyszłość jego rodziny.

Wybieramy filmy prezentujące osobiste historie, wypełnione realnymi emocjami, a jednocześnie ukazujące problemy współczesnego świata. W szerszym planie można je potraktować jak przybliżenie rzeczywistości, która często jest obecna co najwyżej na odległym horyzoncie, a przez to niedostrzegana. To filmy ciekawe dla każdego, kto interesuje się człowiekiem, zjawiskami kultury i procesami zarówno w wymiarze lokalnym, jak i globalnym – mówi Iwona Frydryszak, producent wykonawczy projektu Brave Kids.

Dodaje, że przegląd nawiązuje też do projektu edukacyjno-artystycznego Brave Kids, który zwykle odbywa się z udziałem dzieci i młodzieży z całego świata. W tym roku, z powodu pandemii, nie było jednak możliwości, by zaprosić uczestników z zagranicy.

Projekt Brave Kids 2020 odbył się wyłącznie z udziałem dzieci z Polski, jednak chcemy przypomnieć, że naszym celem od początku jest wspieranie i inspirowanie młodych ludzi z całego świata, często żyjących w trudnych warunkach ekonomicznych, kulturowych czy społecznych – podkreśla Iwona Frydryszak.

Jak obejrzeć filmy?

Projekcje będą dostępne na platformie Think Film, w godz. 17.00-21.00.

Udział w przeglądzie jest całkowicie bezpłatny. By obejrzeć filmy w pierwszy weekend, wystarczy się zarejestrować do 4 grudnia do godziny 15.00 poprzez formularz. Zgłoszenia na blok zaplanowany na kolejny weekend będą przyjmowane do 11 grudnia, również do godz. 15.00.

Program przeglądu filmowego Brave Cinema – Kids in danger

  • 5 grudnia – „Złodziejaszki”, reż. Hirokazu Koreeda (Japonia, 2018)
  • 6 grudnia – „Błąd systemu”, reż. Nora Fingscheidt (Niemcy, 2019)
  • 12 grudnia – „Zud”, reż. Marta Minorowicz (Niemcy/Polska, 2016)
  • 13 grudnia – „Czerwony żółw”, reż. Michaël Dudok de Wit (Belgia/Francja/Japonia, 2016)

Przegląd Brave Cinema – Kids in Danger online jest kontynuacją cyklu filmowego prezentowanego dotychczas w ramach Festiwalu Brave. Przypomnijmy, że przegląd Brave Cinema odbył się w tym roku pod koniec września w Dolnośląskim Centrum Filmowym.

W grudniu niestety nie możemy zaprosić publiczności do sal kinowych, ani organizować spotkań i dyskusji. Cieszymy się jednak, że mamy możliwość podtrzymania kontaktu z naszą publicznością. Myślę, że formuła online stwarza równocześnie okazję, by zainteresować nowych widzów. Serdecznie zapraszamy – mówi Iwona Frydryszak.

Wydarzenie jest częścią #BraveKids2020 pod honorowym patronatem Prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka.

Zapraszamy serdecznie do obejrzenia filmów, które zachwycą z pewnością całe rodziny.

Zespół kinomaniaków z Coigdzie.pl®

Złodziejaszki [org. Manbiki kazoku] | 2018 | Japonia | 121' | reż. Hirokazu Koreeda

Wróć

do góry ▲