Cortos en femenino, en LINEA | Krótkie metraże hiszpańskich reżyserek ONLINE

Cortos en femenino oddaje głos młodym hiszpańskim reżyserkom podejmującym wyzwania współczesności. Żyjemy w czasach, kiedy walka o prawa kobiet i feministyczne postulaty trafiają na nagłówki mediów, a instytucje publiczne wielu europejskich krajów podejmują wysiłki na rzecz równouprawnienia kobiet. Są one efektem dążeń współczesnych kobiet, w szczególności młodych, do uzyskania należnego im historycznie miejsca.

Bez wątpienia narracje i działania podejmowane przez artystki młodego pokolenia odkrywają przed nami nowe artystyczne światy, ukazują bohaterki złożone, aktywne, nie będące obciążone stereotypem kobiety. W twórczości młodych artystek widoczna jest również potrzeba ukazywania rzeczywistości przy wykorzystaniu nowych środków wyrazu, podejmowania nowych tematów, a przede wszystkim nadania im świeżej i dającej nadziei formy.

Przegląd organizowany jest we współpracy z kolektywem Trama, stowarzyszeniem hiszpańskich festiwali kina kobiet, który dokonał wyboru krótkich metraży o szerokim spektrum narracji. Bohaterki każdego z czterech filmów znacząco się od siebie różnią: w filmach fabularnych Program wirowania (Centrifugado) i Nie budźcie mnie (No me despertéis), przełamują oczekiwania stawiane wobec ich płci. W dokumencie Urabialne (Dúctiles) bohaterki intrygują, zmuszają do refleksji nad wyobrażeniem roli kobiety w społeczeństwie, a w Quand j'étais petit kierują uwagę widzów na inne środowiska, w tym przypadku afrykańskie.

Wydarzenie online. Filmy dostępne bezpłatnie na kanale Vimeo, przez 48 godzin od daty pokazu, od godziny 20:00. Organizatorami przeglądu w Polsce są Instytut Cervantesa w Warszawie i Krakowie.

PROGRAM

7 grudnia, 20:00 (przez 48 godz.): „Urabialne” (Dúctiles); reż. Marisa Benito (2018, 3 min.).

Obraz kobiety był wykorzystywany i kształtowany według preferencji społeczeństw i wydarzeń historycznych każdej epoki, co przyczyniło się do stworzenia wizualnych norm i stereotypów. Modele te były filtrowane na różne sposoby przez zbiorowości mężczyzn u władzy, które używały ich do przypisywania kobietom zasad etycznego i moralnego zachowania oraz określonych funkcji i przestrzeni działalności.

14 grudnia, 20:00 (przez 48 godz.): „Program wirowania” (Centrifugado); reż. Mireia Noguera (2018, 11 min). Oryginalna wersja językowa: hiszpański. Napisy: polski, angielski, francuski, portugalski, bułgarski i hiszpański.

Otoczenie, w którym żyjemy zawsze ma swoje blaski i cienie. A pozory bardzo często mylą. Debiut reżyserski Mireii Noguery, z przedwcześnie zmarłym Rikarem Gilem w roli głównej, to trzymająca w napięciu historia o istocie człowieczeństwa.

21 grudnia, 20:00 (przez 48 godz.): „Nie budźcie mnie” (No me despertéis); reż. Sara Fantova (2018, 21 min). Oryginalna wersja językowa: baskijski, hiszpański. Napisy: polski, angielski, francuski, portugalski, bułgarski i hiszpański.

Ogromny sukces - zarówno w Hiszpanii i za granicą - powieści Fernando Aramburu “Patria”, i opartego na jej fabule serialu pod tym samym tytułem, otwiera drogę fali opowieści, które pomagają zrozumieć realia społeczne podzielonego politycznie Kraju Basków. W filmie - z wątkami autobiograficznymi reżyserki, Sary Fantovy - poznajemy codzienność młodych ludzi, którym rzadko oddaje się głos.

28 grudnia, 20:00 (przez 48 godz.): „Kiedy byłem małym chłopcem” (Quand j'étais petit); reż. Elena Molina (2015, 12 min). Oryginalna wersja językowa: francuski. Napisy: olski, angielski, portugalski, bułgarski i hiszpański.

Dzieciństwo w wielu krajach afrykańskich jest bardzo oddalone od rzeczywistości, w jakiej żyje wiele innych dzieci na świecie. Przemoc i osierocenie, często nieuniknione pomimo powiązań rodzinnych, mogą mieć przerażające skutki. Film, którego głównym bohaterem jest Malone, opowiada o przyszłości jawiącej się w jasnych barwach: uczestniczymy w opowieści magicznej, odwiecznej formie narracji wskazującej nam, jak żyć i dojrzewać.

Więcej informacji znajdziecie na stronie organizatora.

Zapraszamy do oglądania | Te invitamos a verlo juntos.

Zespół kinomaniaków  z Coigdzie.pl®

CENTRIFUGADO | 2017 | Hiszpania | reż. Mireia Noguera

Wróć

do góry ▲