COVID-19 w dokumentach

Epidemia COVID-19 odcisnęła swoje piętno na kinematografii. Zamknięte kina, przełożone lub odwoływane premiery i festiwale, przerwy w produkcjach filmowych. Obostrzenia dotyczyły jednak przede wszystkim codziennego życia Polaków. Właśnie mija rok od ich wprowadzenia. O tym jak wyglądała narodowa kwarantanna opowiadają w swoich filmach polscy filmowcy. A cztery polskie filmy dokumentalne opowiadające o trwającej epidemii zostały zakwalifikowane do programu 18. edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Są to:

  • Polaków portret własny” (reż. Maciej Białoruski, Jakub Drobczyński i Robert Rawłuszewicz).

Autorzy koncentrują się na tym, w jaki sposób bohaterowie i bohaterki, którzy dzielą się z nimi zapisem swoich prywatnych przeżyć w okresie narodowej kwarantanny, znoszą samotność. Uzupełnieniem materiałów powstających w domu jest subiektywne spojrzenie reżyserów na to, w jaki sposób Polska jako kraj, ale też Polacy jako społeczeństwo, radzili sobie z ograniczeniami i wyzwaniami związanymi z pandemią w pierwszym roku jej trwania.

  • Seal Story” (reż. Bartłomiej Błaszczyński).

Bohater filmu, Jakub, przeszedł izolację w wersji ekstremalnej. Jeszcze przed wybuchem pandemii wyjechał  w  celach  zarobkowych  na  Islandię. Zamieszkał w niewielkiej miejscowości nad Oceanem Atlantyckim, utrzymując się z pracy w Muzeum Duchów, Elfów i Zorzy Polarnej. Gdy nastąpił lockdown, z dnia na dzień stracił zatrudnienie oraz możliwość powrotu do Polski. W zamian za  drobne  prace  porządkowe zamieszkał w pustym muzealnym  hotelu, gdzie spędził kilka miesięcy zupełnie sam, w dodatku pośród wyludnionego wulkanicznego krajobrazu – czując się jak jedyna osoba na planecie. Film został w całości nagrany smartfonem, zaś reżyser sterował „planem” za pośrednictwem rozmów z Jakubem na Skype’ie.

  • Pozdrawiam” (reż. Tatiana Chistowa i Maciej Hamela).

W filmie podsłuchujemy konwersacje telefoniczne osób odizolowanych od reszty społeczeństwa. Rzecz dzieje się w Petersburgu, tuż po wprowadzeniu przez rząd bezwzględnego nakazu izolacji wszystkich osób starszych. Utworzono infolinię, której konsultantki miały za zadanie uspokajać zdesperowanych ludzi, niemających dostępu do lekarstw, a nawet jedzenia. Hasło „Zostań w domu” jest tu ukazane w wersji bez żadnego pokrycia… Dramatyczne warunki życia wielu rosyjskich seniorów ujawniają jak naprawdę wygląda codzienność wielu milionów obywateli Rosji.

  • Halo babciu” (reż. Kamila Chojnacka).

Kamila Chojnacka, bohaterka i reżyserka filmu prowadzi telefoniczne rozmowy z seniorką. Rejestrując swoje najbliższe otoczenie (męża oraz 1,5-rocznego synka) podczas lockdownu, dużo uwagi poświęca swojej babci, z którą kontaktuje się jedynie zdalnie. W pewnym momencie okazuje się, że babcia nie do końca przestrzega zasad izolacji…

18. MDAG będzie miał formę hybrydową. W dniach 14-23.05.2021 roku odbędzie się w kinach w siedmiu polskich miastach (Warszawa, Wrocław, Bydgoszcz, Gdynia, Katowice, Lublin, Poznań). Później nastąpi część online festiwalu.

Organizatorzy zapraszają w podróż dookoła świata i do wnętrza nas samych. Zachęcają do tego hasłem: Z CZUŁOŚCI DO ŚWIATA. W programie znaleźć będzie można filmy odnoszące się do najbardziej aktualnych problemów współczesnego świata. Organizatorzy stawiają na różnorodność tematów, dlatego nie zabraknie tytułów o polityce, społeczeństwie, psychologii, nauce, sporcie, sztuce, architekturze i modzie.

 

Zespół kinowy Coigdzie.pl®

Wróć

do góry ▲