„Czarny sufit” – premiera filmu o Józefie Mackiewiczu

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny zaprasza na 14. grudnia 2022 roku na premierę filmu „Czarny sufit” – pierwszego fabularnego filmu o Józefie Mackiewiczu. Za reżyserię filmu odpowiedzialny jest Arkadiusz Biedrzycki.

Po filmie odbędzie się dyskusja z udziałem filmowców, historyków i znawców twórczości Józefa Mackiewicza. Udział wezmą:

  • Arkadiusz Biedrzycki – autor scenariusza i reżyser filmu,
  • Włodzimierz Bolecki – profesor Instytutu Badań Literackich PAN, zajmuje się teorią i historią literatury XX wieku. Autor zarysu monograficznego dot. Józefa Mackiewicza, zarazem pierwszej książki o pisarzu Ptasznik z Wilna,
  • Adam Hlebowicz – dziennikarz i historyk,
  • Robert Kaczmarek – reżyser filmów dokumentalnych, scenarzysta i producent filmowy. Przewodniczący Rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, dyrektor Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego.

 

Czarny sufit”, reż. Arkadiusz Biedrzycki, 57 min, 2022, Polska.

Twórczość i bezkompromisowa postawa Józefa Mackiewicza stanowiły wyzwanie i problem, nie tylko dla władz PRL-u, ale także dla środowisk emigracyjnych. Mackiewicz jako pierwszy Polak (obok Ferdynanda Goetla i Jana Emila Skiwskiego) widział zwłoki polskich oficerów w Katyniu. Będąc przeciwnikiem jakiegokolwiek porozumienia z Sowietami, zawsze głośno i konsekwentnie mówił o prawdzie na temat zbrodni katyńskiej.

Po zakończeniu wojny, będąc już na emigracji, zwalczał system komunistyczny, który wedle jego słów nakładając „kaganiec na każdą wolną myśl i słowo, stanowi największe zagrożenie dla rozwoju każdej kultury. Nie tylko polskiej, ale każdej”. Swoim pisarstwem dowodził, że zarówno niemiecki nazizm, jak i sowiecki komunizm, są uosobieniem zła.

Akcja filmu toczy się w Monachium w 1968 roku – w mieszkaniu Józefa Mackiewicza i jego żony Barbary Toporskiej. Film jest zapisem rozmowy z jego wieloletnim znajomym korespondencyjnym, Jerzym Giedroyciem na temat ówczesnej sytuacji międzynarodowej oraz istoty systemu komunistycznego. W rolę Józefa Mackiewicza wcielił się Marek Kalita, jego żonę zagrała Agnieszka Wosińska, natomiast w Jerzego Giedroycia – Krzysztof Stroiński.

 

Zespół kinowy Coigdzie.pl®

Wróć

do góry ▲