Dokumentalna uczta - festiwale ON-LINE

Nadchodzące dni to niezwykły czas dla miłośników filmów dokumentalnych. W sieci zobaczyć będzie można ich niezliczoną liczbę w ramach kilku festiwali. Będą to Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych HumanDOC, Festiwal Form Dokumentalnych NURT, Gdańsk DocFilm Festival czy wreszcie Festiwal Filmowy Watch Docs - Prawa Człowieka w Filmie. Każdy festiwal różny, ale wszystkie w formule online.

23. listopada startuje XI edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych HumanDOC. Widzowie w ciągu 7. dni zobaczą 25. świetnych dokumentów z całego świata. Dostęp do wszystkich filmów będzie bezpłatny! Dokumenty będzie można oglądać na www.festival.humandoc.pl, ale także w sekcji festiwalowej na platformie vod.pl. Oprócz filmów czekają także spotkania na żywo z twórcami, Warsztaty Mistrzostwa Filmowego, a także komentarze eksperckie i panele dyskusyjne. Eliza Kubarska opowie o tym, jak pomieścić ekipę filmową w niewielkiej górskiej chatce i to tak, by domownicy zupełnie o filmowcach zapomnieli. Jonathan Ramsey i prof. Malinowski opowiedzą czy jest jakaś nadzieja na zażegnanie kryzysu klimatycznego. Tomasz Knittel i Adam Struga wprowadzą nas w tajemniczy klimat muzyki ludowej, a Bartosz Stróżyński opowie o tym, jak się udał koncert w Antarktyce.

Festiwal HumanDOC to pierwsze w Europie Środkowo-Wschodniej i trzecie na świecie innowacyjne wydarzenie łączące kino na najwyższym światowym poziomie z refleksją na tematy globalne. Obrazy prezentowane na Festiwalu HumanDOC to prawdziwe perełki filmów dokumentalnych, krótko- i długometrażowych, pokazujących globalne współzależności, problemy i wyzwania. Festiwal to świat w zbliżeniu: życie za mniej niż jednego dolara dziennie, walka z wykluczeniem społecznym, skutki zmian klimatycznych, pomoc międzynarodowa, konflikty. Program festiwalu wypełniają filmy niebanalne, pełne pasji i emocji, które uwrażliwiają na niesprawiedliwość społeczną i przede wszystkim inspirują do działania, pokazują, że nawet będąc tu, w Polsce, możemy zmieniać życie innych ludzi na lepsze, pomagać nawet w najdalszych zakątkach świata.

Również 23. listopada rozpocznie się XXVI Festiwal Form Dokumentalnych NURT organizowany przez Kieleckie Centrum Kultury. W programie znalazło się 41. filmów podzielonych na 9. pokazów konkursowych. NURT to święto dokumentalnej formy, gdzie jak w soczewce skupia się to, co dla kina dokumentalnego najważniejsze, najciekawsze i najnowsze. To najświeższe tematy, bogactwo źródeł, to wyraz własnego zdania twórcy przy czasem bardzo kontrowersyjnych tematach. NURT przywiązuje wielką rolę do debiutantów – ich spojrzenie na świat, ich sposób wykorzystania środków filmowego wyrazu, dobór tematyki to czasem jest zaczątek nowych prądów, nowych filmowych nurtów.

Tydzień później, 30. listopada, otwarty zostanie 18. Gdańsk DocFilm Festival. 33 filmy w ramach konkursów festiwalowych (Konkurs Główny, Konkurs Polskich Krótkometrażowych Filmów Fabularnych) i pokazów specjalnych (m.in. Przegląd Dokumentalnych Filmów Wiesława Saniewskiego). Projekcje będą dostępne na mojeekino.pl. Cena biletu to 15 złotych za jeden dzień festiwalowych pokazów.

Gdańsk DocFilm Festival jest jedynym na świecie, tematycznym festiwalem filmów dokumentalnych o środowisku pracy, człowieku, ludzkiej aktywności, sposobach na przetrwanie w różnych środowiskach i sytuacjach, pasjach twórczych.

Praca jest szczególnym dobrem i przywilejem człowieka. Powinna być podstawą godnego życia rodziny, stabilnej sytuacji społecznej. Często jednak w dzisiejszym świecie praca, a także jej brak, stają się przyczyną ludzkich tragedii i społecznych konfliktów. Dyskryminacja, łamanie prawa, przedmiotowe traktowanie człowieka w pracy – coraz częściej zagrażają rozwojowi społeczeństw, a pośrednio podważają wiarę w demokrację i ład moralny. To w Gdańsku ludzie pracy rozpoczęli walkę o godność i godne warunki pracy, przeciwko systemowi, który te wartości niweczył. Tak powstała „Solidarność”. Ważne, aby w tym właśnie miejscu, w gronie międzynarodowym i na wielu płaszczyznach – naukowej, artystycznej, społecznej i politycznej – kontynuować dyskusję na ten temat. Sierpień 1980 roku wymaga bowiem nie tylko pamięci, wymaga też mądrej kontynuacji. Taka jest geneza Gdańsk DocFilm Festival. Organizatorzy chcą go realizować poprzez prezentację dorobku światowego kina i debatę o roli i znaczeniu człowieka w miejscu pracy – w kontekście gospodarki globalnej, jednoczącej się Europy, na tle fuzji przedsiębiorstw, eksplozji technologii, ale i biurokracji czy oligarchizacji gospodarki.

Aż wreszcie w dniach 4-13 grudnia Helsińska Fundacja Praw Człowieka zaprasza na jubileuszową 20. edycję Międzynarodowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie.

Jest to jeden z najstarszych i największych na świecie festiwali filmów o prawach człowieka odbędzie się w tym roku, ze względu na pandemię, wyłącznie online. Na platformie mojeekino.pl będzie można zobaczyć najnowsze filmy dokumentalne z całego świata.

20. urodziny WATCH DOCS przypadają w wyjątkowym dla nas wszystkich momencie – z jednej strony jest to czas pandemii, kryzysu demokracji i praw człowieka, z drugiej protestu, buntu, walki o sprawiedliwość klimatyczną, prawa kobiet, osób LGBTQ, ruchu Black Live Matters. W programie festiwalu obecne będą tematy, które tak mocno nas dziś poruszają i angażują, ale nie zabraknie też filmów kameralnych, wręcz kontemplacyjnych, które tę rzeczywistość i związane z nią emocje pomagają oswoić.

A gdyby ktoś czuł jeszcze niedosyt to do 24. listopada na platformie PLAY KRAKÓW dostępny będzie bezpłatnie dokument Askolda Kurova „Proces. Federacja rosyjska kontra Oleg Sencow”. To historia reżysera, byłego więźnia politycznego, który po zajęciu Krymu przez Rosję aktywnie przeciwstawiał się okupacji. W więzieniu spędził pięć lat. Proces oraz reakcje całego świata na jego sytuację poznajemy w filmowym śledztwie odsłaniającym absurdy i przerażający, kafkowski charakter tej historii.

Wszystkie informacje o projekcjach online będą dostępne w aplikacjach coigdzie.pl® w zakładce Online oraz w wyszukiwarce na https://coigdzie.pl/szukaj-wydarzen

pobierz z appstore pobierz ze sklepu google odkrywaj w app gallery na urządzeniach huawei

Zapraszam do sprawdzania informacji co i gdzie warto obejrzeć ON-LINE.

Sebastian z zespołu kinowego Coigdzie.pl®

Wróć

do góry ▲