Festiwal Filmowy Wajda na Nowo

W dniach 19-21.08.2021 roku w Suwałkach odbędzie się Festiwal Filmowy Wajda na Nowo. Suwalski Ośrodek Kultury zorganizował to wydarzenie w związku z 95. rocznicą urodzin i 5. rocznicą śmierci Andrzeja Wajdy, aby oddać hołd Artyście światowej sławy i jednemu z najznakomitszych suwalczan w historii miasta. Organizatorzy postawili sobie również za cel nie tylko przypomnienie najważniejszych dokonań i samej postaci Andrzeja Wajdy, ale również promocję twórczości filmowej artystów, rozpoczynających swoją karierę. Dodatkowo założeniem festiwalu jest także przybliżenie (zwłaszcza młodemu pokoleniu) osiągnięć polskiej kinematografii – zarówno tej uznanej, wielokrotnie nagradzanej, jak i niszowej, niekomercyjnej.

W programie festiwalu znajdą się przede wszystkim projekcje filmów Andrzeja Wajdy. Dodatkowo na widzów czekają: kino plenerowe, spotkania z twórcami i gwiazdami polskiego kina (Krystyna Zachwatowicz-Wajda, Maja Komorowska, Ajka Tarasow, Antoni Rodowicz), wystawa plakatów filmowych (namalowane na nowo przez Andrzeja Pągowskiego plakaty do film Andrzeja Wajdy), kino plenerowe, warsztaty filmowe, konkurs filmów krótkometrażowych (pula nagród 15000 zł.).

Wydarzenia festiwalowe poprowadzi filmoznawca, krytyk filmowy i teatralny, członek Europejskiej Akademii Filmowej, Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych oraz Federacji Krytyków Filmowych - Łukasz Maciejewski.

 

Zespół kinowy Coigdzie.pl®

Wróć

do góry ▲