2. Festiwal Filmów Polskich "Wisła" w Macedonii Północnej

Polskie Filmy na Scenie Międzynarodowej

Rozpoczęła się kolejna fascynująca podróż przez polską kinematografię na terenach Macedonii Północnej. Festiwal Filmów Polskich "Wisła" to wyjątkowe wydarzenie, które odbędzie się w ramach ósmego macedońskiego Festiwalu "Kinenova" od 13 do 18 października w Skopje. Po udanej pierwszej edycji w ubiegłym roku, organizatorzy zapowiadają równie emocjonujący festiwal.

Pierwszym filmem, którym zaprezentują się polscy twórcy macedońskiej publiczności, jest "Niebezpieczni Dżentelmeni" w reżyserii Macieja Kawalskiego. To komedia kryminalna przenosząca widzów do Zakopanego z 1914 roku, gdzie bohaterowie muszą rozwikłać tajemniczą śmierć mężczyzny znalezionego po szalonym wieczorze. Gangsterzy, artyści i politycy wprowadzą festiwalową publiczność w wir intryg.

Kolejnym filmem jest "Orzeł. Ostatni patrol" Jacka Bławuta, który przeniesie widzów w roku 1940, gdy polski okręt podwodny ORP "Orzeł" wyrusza w niebezpieczną misję na Morzu Północnym. To podróż w czasie i prawdziwa historia odwagi.

"Brigitte Bardot cudowna" Lecha Majewskiego zabierze widzów w czasy Polski Ludowej, opowiadając historię Adama i jego matki, którzy żyją w ciągłym niepokoju z powodu funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa.

Ostatnim filmem w zestawieniu jest "25 lat niewinności" w reżyserii Jana Holoubka. To wzruszająca opowieść oparta na faktach, ukazująca niesprawiedliwie skazanego Tomasza Komendę, który przez lata walczył o swoje dobro i sprawiedliwość.

Celem Festiwalu "Wisła" jest nie tylko promocja polskiego kina, ale także przybliżenie polskiej kultury poza granicami kraju. Wydarzenie cieszy się ogromnym uznaniem zarówno w Macedonii, jak i na innych międzynarodowych scenach. Dlatego też festiwal trwa w najlepsze, z pokazami już odbytymi w Azerbejdżanie, a kolejnymi przystankami będą Słowenia, Turcja, Rumunia i Mołdawia.

Szczegółowy program i miejsca dostępne są na oficjalnej stronie festiwalu. To doskonałe okazje do śledzenia wydarzeń i czerpania inspiracji z kina.

Zespół kinowy CoiGdzie.pl®

Niebezpieczni dżentelmeni 2022 | Polska | komedia | 107 min

Wróć

do góry ▲