FFP "Wisła" w Turcji

Polskie kino wraca do Turcji - zawita do Ankarze!

Polska kinematografia znów zawita do Turcji, tym razem w ramach piątej edycji Festiwalu Filmów Polskich „Wisła”. W dniach 19-21 stycznia 2024 roku w Cermomdern Screening Hall w Ankarze tureccy widzowie będą mieli okazję doświadczyć bogactwa polskiego kina poprzez sześć fascynujących seansów. Festiwal organizowany jest we współpracy z Ambasadą RP w Turcji, co gwarantuje wyjątkowe wydarzenie kulturalne.

Uroczyste otwarcie festiwalu odbędzie się 19 stycznia 2024 roku o godzinie 18:00, a pierwszym filmem, który przeniesie widzów w czasy lat 20. XX wieku, będzie komedia kryminalna "Niebezpieczni Dżentelmeni" w reżyserii Macieja Kawalskiego. Film ten zdobył Nagrodę Publiczności na Warszawskim Festiwalu Filmowym, co tylko podkreśla jego wyjątkowość.

Tej samej nocy turecką publiczność czekać będzie także komedia obyczajowa Jakuba Skocznia "Chrzciny". Historia rodziny próbującej utrzymać zgodę i pojednanie w czasach stanu wojennego zdobyła Nagrodę Specjalną Organizatorów na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej "Prowincjonalia" i wiele innych wyróżnień.

Nie zabraknie również produkcji Lecha Majewskiego - "Brigitte Bardot Cudowna". Opowieść o marzeniach Adama, syna zaginionego pilota II Wojny Światowej, zdobyła Polską Nagrodę Filmową „Orzeł” za najlepsze kostiumy.

Festiwal „Wisła” w Turcji to także okazja, by poznać talenty młodych filmowców. Krótkometrażowe produkcje studentów szkół filmowych z Łodzi i Katowic wprowadzą widzów w świat świeżych spojrzeń i oryginalnych historii.

Na zakończenie festiwalu tureccy widzowie będą mieli okazję obejrzeć dramat wojenny "Orzeł. Ostatni Patrol" Jacka Bławuta, który przeniesie ich do roku 1940, na pokład polskiego okrętu podwodnego ORP "Orzeł" w trakcie niebezpiecznej misji na Morzu Północnym. Film ten zdobył Nagrodę za reżyserię na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Zespół kinowy CoiGdzie.pl®

Wróć

do góry ▲