„Film balkonowy” w kinach od 8 kwietnia

Film balkonowy” w reżyserii Pawła Łozińskiego trafi na ekrany kin od 8. kwietnia.

Film balkonowy” Pawła Łozińskiego był jednym z najchętniej oglądanych i najczęściej komentowanych tytułów zeszłorocznej, 18. edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity, podczas której został uhonorowany między innymi dwoma Nagrodami Publiczności – w Warszawie i Katowicach. Tę mozaikę ludzkich historii, uznany dokumentalista zebrał, rozmawiając z przechodniami ze swojego balkonu.

Film balkonowy” zdobył wyróżnienia w Konkursie Głównym oraz Konkursie Polskim, a także dwie Nagrody Publiczności (w Warszawie i Katowicach) podczas 18. Millennium Docs Against Gravity w ub. r. Produkcja została również doceniona na zagranicznych festiwalach filmowych, zdobywając między innymi nagrody Grand Prix w Locarno i Biarritz oraz nagrodę MDR Award na festiwalu DOK Leipzig. Otrzymała także trzy nominacje do Polskich Nagród Filmowych ORŁY w kategoriach: Najlepszy film dokumentalny, Najlepsza reżyseria i Najlepszy montaż.

Paweł Łoziński jest autorem ponad 20 filmów dokumentalnych wielokrotnie nagradzanych na polskich i międzynarodowych festiwalach. Tworzy pełne emocji autorskie projekty opowiadające o ludziach w sposób niezwykle intymny. Międzynarodowe uznanie zdobył swoim dokumentalnym debiutem „Miejsce urodzenia” (1992). Kolejne filmy – „Siostry”, „Taka historia”, „Chemia”, „Ojciec i Syn”, „Nawet nie wiesz jak bardzo Cię kocham”, „Film balkonowy” – uznawane za nowatorskie, otwierają nowe pola tematów i nieznane przestrzenie w filmie dokumentalnym.

 

Film balkonowy”.

Czy każdy może być bohaterem filmu? Czy świat da się zamknąć w jednym kadrze? Reżyser Paweł Łoziński przygląda się ludziom ze swojego balkonu w kamienicy na warszawskiej Saskiej Kępie. Przechodzą uśmiechnięci, smutni, zamyśleni, zagapieni w telefony, młodzi i starzy. Mieszkańcy dzielnicy albo przypadkowi goście, zwyczajni przechodnie. Autor zaczepia, zadaje pytania, rozmawia o tym, jak radzą sobie z życiem. Stojąc tam z kamerą przez ponad dwa lata, stworzył miejsce dialogu, świecki konfesjonał, przy którym każdy może się zatrzymać i opowiedzieć o sobie innym ludziom. Bohaterowie niosą w sobie zagadki i tajemnice, nie dają się łatwo zaszufladkować. Każda ludzka historia jest wyjątkowa, a życie jest nie do wymyślenia. Film to radykalny powrót do początków kina, kiedy człowiek przychodził do kamery. Może wystarczy zatrzymać się na dłużej, żeby zobaczyć więcej?

Za realizację odpowiadają:

  • Paweł Łoziński - reżyseria, scenariusz, zdjęcia;
  • Jan Duszyński – muzyka;
  • Agnieszka Mankiewicz, Paweł Łoziński, Izabela Łopuch – produkcja.

Dystrybucja: Against Gravity.

Film balkonowy” trafi na ekrany kin już 8. Kwietnia. Od 17. kwietnia film oglądać będzie można w HBO Max.

 

Zespół kinowy Coigdzie.pl®

Wróć

do góry ▲