Filmowa wystawa „Mariusz Wilczyński. Zabij to…” w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki zaprasza na wystawę „Mariusz Wilczyński. Zabij to…”. Skupia się ona na jednym filmie – pełnometrażowym debiucie tego znanego animatora pod tytułem „Zabij to i wyjedź z tego miasta”. Światowa premiera filmu odbyła się na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie na początku 2020 roku. Zdobywał też nagrody na najważniejszych festiwalach animacji na świecie (w Annecy i Ottawie). Ze względu na koronawirusowe zamknięcie kin, premiera filmu miała miejsce dopiero 5.03.2021 roku.

Animacja, początkowo planowana jako krótki metraż, była realizowana przez 14 lat. Ostatecznie powstał film długometrażowy, będący wędrówką artysty przez krainę wspomnień, w której przewijają się bliskie mu osoby oraz miejsca. Tłem dla tej surrealistycznej historii jest Łódź, rodzinne miasto animatora, jej bohaterami natomiast – postacie prawdziwe, wymyślone lub zaczerpnięte z literatury. Jedna z najważniejszych to Tadeusz Nalepa – nieżyjący już przyjaciel Wilczyńskiego i autor ścieżki muzycznej. Zabij to i wyjedź z tego miasta łączy klimat sennego marzenia z realizmem i czarnym humorem, kulturę wysoką z popkulturą, osobiste wspomnienia z opisem rzeczywistości. Tradycyjną animację twórca wpisuje w format kina fabularnego, choć nadal pozostaje w przestrzeni filmu artystycznego, a na wskroś polski film czyni uniwersalnym i zrozumiałym także dla widza zagranicznego.

Kilka tysięcy rysunków w różnej skali, podpatrywanie i podsłuchiwanie peerelowskiej rzeczywistości i języka (autor ujawnia tu również swoje ucho do dialogów), „udźwiękowianie” bohaterów przez lata (w obsadzie znaleźli się m.in. Andrzej Wajda, Irena Kwiatkowska, Barbara Krafftówna, Krystyna Janda, Tadeusz Nalepa, Tomasz Stańko, Gustaw Holoubek, Andrzej Chyra czy Maja Ostaszewska) oraz muzyka Nalepy i Breakoutów – to tylko część składowych tej opowieści o przemijaniu. Wystawa „Zabij to…” w Zachęcie przede wszystkim zbudowana jest wokół kontekstów tworzących świat przedstawiony w filmie oraz samo dzieło. Z jednej strony określa je plastyka (wieloplanowe scenografie miasta, inne niż we wcześniejszych filmach reżysera światło), na wystawie pokazana poprzez oryginalne rysunki oraz opracowaną animatorsko scenografię. Z drugiej strony – totalne myślenie Wilczyńskiego o dźwięku jako ważnym budulcu przestrzeni filmowej. Trzecim ważnym elementem wystawy są sceny, które nie weszły do ostatecznej wersji filmu – udźwiękowione i zmontowane na etapie animatika, pokazujące w uproszczonej formie planowaną animację postaci, co pozwala widzom poznać też warsztat współczesnego animatora.

Realizacja wystawy:

  • kuratorka: Marta Miś,
  • współpraca: Anna Muszyńska,
  • projekt ekspozycji i identyfikacji wizualnej: Lotne Studio,
  • realizacja wystawy: Andrzej Bialik, Dariusz Bochenek, Remigiusz Olszewski, Grzegorz Ostromecki.

Wystawa potrwa do 26. czerwca 2022 roku.

 

Zespół kinowy Coigdzie.pl®

Wróć

do góry ▲