FINA inauguruje Retrotekę

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny rozpoczyna nowy cykl Retroteka. Będzie to seria spotkań poświęconych przedwojennemu kinu. Raz w miesiącu w kinie Iluzjon w Warszawie odbywać się będą pokazy filmowe, koncerty i inne wydarzenia przybliżające nam tamtą epokę. Za muzyczną stronę cyklu odpowiadać będzie Jan Emil Młynarski.

Wstępem do Retroteki będzie debata „Po co nam II RP?”, która odbędzie się 17. września w siedzibie FINA przy ul. Wałbrzyskiej 3/5. Jej tematyka to życie kulturalne międzywojennej Polski oraz straty poniesione w wyniku II wojny światowej. Odbędą się cztery panele dyskusyjne poświęcone m.in. filmowi, muzyce rozrywkowej i sztukom plastycznym tamtej epoki z udziałem ekspertów zajmujących się tymi dziedzinami.

Pierwsze spotkanie Retroteki będzie miało miejsce 18 września o godz. 16.00, w kinie Iluzjon. Jego bohaterem będzie Tadeusz Dołęga-Mostowicz – jeden z najpoczytniejszych pisarzy lat trzydziestych, po którego powieści często sięgali ówcześni filmowcy. Zaprezentowany zostanie film dokumentalny Łukasza Wylężałka „Tadeusz Dołęga-Mostowicz. Errata do biografii” oraz 2. filmy fabularne z 1939 roku zrealizowane na podstawie jego powieści: „Trzy serca” i „Złota Maska”. Całość dopełni koncert Jana Młynarskiego i Warszawskiego Combo Tanecznego - usłyszymy m.in. ostatnie wielkie przeboje II RP, przy których bawili się Polacy w sezonie 1938/1939.

 

Polecamy!

Zespół kinowy Coigdzie.pl®

Wróć

do góry ▲