Francisco de Goya: Od Baroku do Awangardy - Filmowy Portret Mistrza

Francisco de Goya, uznawany za jednego z największych mistrzów w historii sztuki, był pionierem nowoczesności i prekursorem artystycznej awangardy. W 196. rocznicę śmierci tego wybitnego malarza, ARTE.tv uczcił jego geniusz, prezentując dokument "Francisco de Goya" w reżyserii José Luisa Lópeza-Linaresa. Goya, który łączył w swojej twórczości stare style z nowoczesnymi, jest znany z około 700 dzieł malarskich, 280 grafik i tysiąca rysunków. Jego kariera artystyczna, która rozpoczęła się od fresku w bazylice del Pilar w Saragossie, trwała ponad pół wieku.

Jako młody artysta, Goya dwukrotnie próbował dostać się do Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Madrycie, lecz bez powodzenia, co skłoniło go do podróży do Włoch - ówczesnej mekki malarstwa. To doświadczenie pozwoliło mu zdobyć umiejętności, które przyniosły mu pierwsze sukcesy w Hiszpanii. Jego prace ewoluowały od baroku i rokoka, przez neoklasycyzm, aż po preromantyzm i preimpresjonizm w jego późniejszych dziełach. Seria "czarnych obrazów" Goyi, uważana za kulminację jego artystycznego wyrazu, prezentuje mroczną wizję upadku świata.

Dokument dostępny na ARTE.tv jest nie tylko portretem artysty, ale również fascynującym spojrzeniem na wydarzenia, które miały wpływ na jego karierę. W ofercie ARTE.tv znajdują się także inne wysokiej jakości programy kulturalne, dostępne bezpłatnie w różnych językach, co pozwala szerokiej publiczności na dostęp do edukacyjnych treści artystycznych.

Zespół kinowy CoiGdzie.pl®

Wróć

do góry ▲