II Przegląd Kobiecych Filmów Górskich i Podróżniczych

Fundacja Wandalistki wraz z poznańskim Kinem Muza organizują II Przegląd Kobiecych Filmów Górskich i Podróżniczych. W trakcie przeglądu trwającego dwa dni (1-2.04.2023). Zaprezentowane zostanie pięć filmów skupionych wokół kobiecych eksploracji, górskich przygód i wspinaczki.

Wzorem ubiegłorocznej edycji, tak i w tym roku nie zabraknie silnych kobiecych postaci.

Pojawi się Eliza Kubarska – alpinistka (jedna z niewielu kobiet na świecie, która wytyczała nowe drogi na górskich ścianach) i reżyserka filmowa, która obecnie pracuje nad filmem dokumentalnym poświęconym Wandzie Rutkiewicz. Premiera „Ostatniej wyprawy” planowana jest na ten rok, czy reżyserka będzie chciała opowiedzieć uczestnikom najciekawsze historie z planu? O to postara się Kamila Kielar, czyli kobieta urodzona do eksplorowania świata, podróżniczka, dziennikarka i reportażystka. Jej dziennikarski sznyt z pewnością przyda się w prowadzeniu spotkania.

Innym gościem specjalnym będzie Anna Tybor. Kobieta do zadań specjalnych, od narciarstwa wysokogórskiego po himalaizm (pięciokrotna mistrzyni Polski w skialpinizmie, pierwsza kobieta na świecie, która zdobyła ośmiotysięcznik Manaslu bez użycia tlenu z butli i zjechała ze szczytu na nartach).

Jeśli rozważania o roli kobiet we współczesnej wspinaczce i o sportach górskich – to tylko w takim składzie!

Przegląd to nie tylko spotkania, ale i emocje na wielkim ekranie. Meksyk, USA i Nepal w jednym miejscu? Tak! Ten dobrze brzmiący przepis na udane dwa dni dopełni szczypta pięknych widoków, ekstremalnych przeżyć, aspektu niepełnosprawności w górach i drogi do odnalezienia siebie. Te wszystkie doznania i emocje zapewnią „wyjątkowe projekcje ukazujące góry i wspinaczkę z kobiecego punktu widzenia. Filmy, które będzie można zobaczyć podczas drugiej edycji Przeglądu Kobiecych Filmów Górskich i Podróżniczych to:

  • Stumped”, reż. Cedar Wright i Taylor Keating, USA, 22 min.,
  • Aliento”, reż. Ulises Fierro, Meksyk, 17 min.,
  • Mothered by Mountains”, reż. Renan Ozturk, Nepal, 16 min.,
  • Like a Wolf”, reż. Montage Production LLC, USA, 75 min.,
  • Follow Through”, reż. Adam Clark i Isaiah Branch-Boyle, USA, 22 min.

 

Harmonogram Przeglądu oraz pełny i aktualny repertuar Kina Muza w Poznaniu (wraz z likami do biletów) dostępny na kino.coigdzie.pl.

 

Zespół kinowy Coigdzie.pl®

Wróć

do góry ▲