„IO” Jerzego Skolimowskiego z nominacją do Oscara!

Film „IO” w reżyserii Jerzego Skolimowskiego nominowany do Oscara w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy. Decyzję ogłosiła właśnie Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej.

Przypomnijmy, że droga do nominacji rozpoczęła się jeszcze w zeszłym roku. Wtedy to w sierpniu Polski Instytut Sztuki Filmowej zadecydował, że to właśnie „IO” będzie polskim kandydatem w tej kategorii. Później (21. grudnia) Amerykańska Akademia Wiedzy i Sztuki Filmowej ogłosiła tzw. short listę, na której polska produkcja znalazła się wśród 15 filmów (swoje zgłoszenia przesłało łącznie 92 kraje). Dzisiaj przedstawiono pięć nominowanych filmów.

95. gala wręczenia Oscarów odbędzie się 12.03.2023 r.

 

IO” to zapierająca dech w piersiach odyseja, porywające kinowe doświadczenie i nakręcony z imponującym rozmachem obraz współczesnego świata. Opowieść o nas samych, odbijających się w wilgotnych oczach pewnego osiołka. Historia „IO” za sprawą niezwykłego zwierzęcego bohatera wykracza poza ludzką perspektywę, ale to przede wszystkim film głęboko humanistyczny – manifest w obronie tego, co pozostało w nas niewinne. Podróż, w jaką zabiera nas Skolimowski, wiedzie przez całą Europę: od cyrku przez stadiony i parkingi dla tirów, po pałace. Od głupoty, przez przemoc, po przebłyski dobra i solidarności. Ten portret zbiorowy, który jednak nie traci z oczu pojedynczej mrówki, łączy realistyczne i wizjonerskie, przyziemne i metafizyczne, krytyczne i empatyczne. Swoim rozmachem przypomina najwspanialsze obrazy Hieronima Boscha i Pietera Bruegla.

 

Zespół kinowy Coigdzie.pl®

Wróć

do góry ▲