Jutro minie II rocznica Rosyjskiej agresji na Ukrainę

Jutro - 24 lutego minie już drugi rok od inwazji Rosji na Ukrainę. W połowie tego roku Pentagon opublikował raport, według którego liczba zabitych i rannych żołnierzy po obu stronach konfliktu sięgnęła pół miliona. Część analityków uważa, że Rosja Putina od lat szykowała się do wojny, a reforma sił zbrojnych i sześciodniowa wojna rosyjsko-gruzińska w 2008 r. stanowiły tylko preludium do właściwych działań militarnych. Władimir Putin rozpoczął agresję w Ukrainie już w 2014 roku. Pierwszym aktem była aneksja Krymu i rozpoczęcie działań zbrojnych we wschodnich obwodach, drugim bezpośredni atak rakietowy na duże miasta w 2022 roku. O tym okrutnym konflikcie tuż obok polskiej granicy mówi ARTE.tv, która przygotowała cykl dokumentów z okazji drugiej rocznicy konfliktu rosyjsko-ukraińskiego.

W lutym 2022 roku Kreml zachwiał stabilnym, jak wielu się wydawało, porządkiem naszej części świata. Agresja na Ukrainę to tak naprawdę żądanie nowego ładu oraz przeformułowania układu sił nie tylko w Europie, ale szerzej na całym świecie. Rosja Putina rozpoczęła agresję z zapowiedzią wygranej po 3 dniach. Tymczasem konflikt na terenie Ukrainy trwa już 2 lata. W piątek, 16 lutego świat obiegła informacja o śmierci Aleksieja Nawalnego, lidera rosyjskiej opozycji. ARTE.tv przypomina o trwającej wojnie, jej źródłach, tragicznym przebiegu i możliwych dla nas konsekwencjach w nowych filmach dokumentalnych i reportażach.

„Zostać Nawalnym”

Był najsłynniejszym przeciwnikiem Władimira Putina i liderem antykremlowskiej opozycji: organizował wielotysięczne demonstracje i demaskował korupcję władz Rosji. Człowiek o niesłychanej odwadze i niespotykanej dziś postawie moralnej, Aleksiej Nawalny zmarł w piątek, 16 lutego w wieku 47 lat. Ocalały w sierpniu 2020 r. z próby otrucia Nowiczokiem, ulubioną trucizną rosyjskich służb specjalnych, hospitalizowany w Berlinie, po powrocie do Moskwy został aresztowany. Władze rosyjskie wytaczały wobec niego kolejne sprawy karne, skutkujące wyrokami łącznie ponad 30 lat pozbawienia wolności, między innymi pod zarzutami „tworzenia organizacji ekstremistycznej”, „promowania terroryzmu” i „rehabilitacji nazizmu”. W 2023 roku umieszczono go kolonii karnej o zaostrzonym rygorze na Syberii. Przebywający na wygnaniu w Niemczech rosyjski dziennikarz Igor Sadreev, który śledził poczynania Aleksieja Nawalnego przez ponad piętnaście lat, w dokumencie „Zostać Nawalnym” ożywia jego historię za sprawą spotkań z krewnymi, zwolennikami, finansistami, dziennikarzami, przeciwnikami czy współpracownikami. Dzięki rozmowom, opiniom i różnym punktom widzenia tworzy złożony portret tego człowieka oraz ukazuje jego, niekiedy radykalne, decyzje i działania polityczne. Film będzie dostępny w ARTE.tv od 24 lutego.

„Porwania ukraińskich dzieci”

16-letnia Ukrainka Lisa była przetrzymywana przez osiem miesięcy w Rosji. Teraz, gdy jest już bezpieczna w Kijowie, ledwo powstrzymuje łzy, opowiadając o tragicznych przeżyciach, jakie ją spotkały. Wraz z nią wróciło czworo innych dzieci. Cała piątka myślała, że już nigdy nie zobaczy swojego kraju i rodziny. Status wielu innych ukraińskich dzieci jest nadal nieznany (szacuje się, że w głąb Rosji zostało wywiezionych od 200 000 do 300 000). Organizacja NGO „Save Ukraine”, której prezesem jest Mykoła Kuleba, zajmuje się sprowadzaniem deportowanych dzieci do ich ojczyzny - szuka i namierza porwanych przez Rosjan małoletnich. Setka wolontariuszy z tej organizacji działa na wyzwolonych terenach, by sprowadzić je bezpiecznie na teren Ukrainy. Reportaż „Porwania ukraińskich dzieci” w reżyserii Damiena Fleuretta i Sashy Aleksandrenko opowiada o szczegółach tego procederu, o którym zrobiło się głośno na całym świecie. Widzowie ARTE.tv usłyszą także relacje samych uprowadzonych.

„Trucizna Putina”

Twarz Aleksandra Litwinienki przypomina nam, co dzieje się z tymi, którzy odważą się rzucić wyzwanie Władimirowi Putinowi. Rosjanie, mistrzowie sztuki władania trucizną od zarania dziejów, uczynili z niej subtelną broń w swoim strategicznym arsenale. Kilka przypadków zatruć w ciągu ostatnich dwudziestu lat pokaz.

Zespół kinowy CoiGdzie.pl®

Wróć

do góry ▲