Kino online w ramach XXVII Dni Bretanii

Projekcje filmów odbywać się będą w dniach 25 od 28 listopada 2020 roku

Kobiety są tematem tegorocznych Dni Bretanii organizowanych przez poznański Dom Bretanii.

Oprócz innych punktów programu (takich jak wykład Evy Guillorel pt. „Los kobiety w zachodniej Bretanii w XVI-XVIII wieku na przykładzie lamentów bretońskich (gwerzioù)”, wystawa fotografii Mélanie Wenger pt. „Marie-Claude – dama z lalkami”, koncert  Duo Tristan Le Govic / Tangi Le Hénanff z gościnnym występem Manon Albert) organizatorzy przewidzieli również ciekawy program filmowy.

Dostęp do filmów w ramach Dni Bretanii (możliwy tylko na terenie Polski) za pośrednictwem profilu Kina Muza na platformie mojeekino.pl.

W dniach 25-28 listopada 2020 roku dostępny będzie przegląd filmów dokumentalnych o kobietach bretońskiej reżyserki Brigitte Chevet, natomiast 28.11-30.11.2020 roku obejrzeć będzie można polską premierę filmu „Penn Sardin” (reż. Marc Rivière).

Przegląd filmów dokumentalnych o kobietach bretońskiej reżyserki Brigitte Chevet.

Brigitte Chevet to bretońska realizatorka, autorka 20 filmów dokumentalnych mieszkająca w Rennes. Zaangażowana twórczyni zajmuje się historiami kobiet, ale również szeroko pojętą tematyką humanistyczną, społeczną, interesując się społecznościami wykluczonymi czy też problematyką ekologiczną. Jej filmy charakteryzują się właściwym dla realizatorki poczuciem humoru. W ramach Dni Bretanii przedstawiamy 3 filmy bretońskiej dokumentalistki o tematyce kobiecej, z których dwa przedstawiają wyjątkowe kobiety, o których zapomniały podręczniki do historii. Są to:

Rose Valland na froncie sztuki” (2015), 52’, reż. Brigitte Chevet. Film z polskim lektorem (na seans zaprasza Planete+).

Rose Valland to odważna historyczka sztuki, która jako asystentka w paryskim muzeum Jeu de Paume w czasie okupacji, skrupulatnie dokumentowała, ryzykując własne życie, rabunek dzieł sztuki przez Niemców. Dzięki jej pracy i poświęceniu do Francji wróciło kilkadziesiąt tysięcy dzieł zrabowanych przez nazistów. Rose Valland została zapomniana i ten film oddaje jej należny hołd.

Z Bretanii na pustynię”, reż. Brigitte Chevet, (2000), 26′ (polska premiera) - film z polskimi napisami.

Jeden z pierwszych filmów Brigitte Chevet. Jego bohaterką jest Odette de Puigaudeau (1894-1991), pochodząca z Bretanii podróżniczka, badaczka tradycji ludów Sahary (Maurów), którą jako pierwsza kobieta pieszo przemierzyła pustynię w latach 1933-34;

Kobiety za kierownicą”, reż. Brigitte Chevet, (2010), 49’ (polska premiera) - film z polskimi napisami.

Film obnaża stereotypy związane z prowadzeniem samochodów przez kobiety, opowiada o znanych i mniej znanych kobietach za kierownicą, w tym pionierkach motoryzacji, w zabawny sposób podejmując temat rywalizacji płci.

Drugą filmową częścią XXVII Dni Bretanii będzie polska premiera filmu „Penn Sardin” w reż. Marca Rivière. Scenariusz: Jean Bouchaud. W rolach głównych: Carole Reichert, Vincent Winterhalter, Charlotte Valandrey. Film fabularny z 2003 roku, z polskimi napisami.

Jeanne Le Meur, młoda wdowa wychowująca samotnie syna, chce mu zapewnić przyszłość lepszą od losu ojca marynarza, który zginął na morzu. Przyjmuje propozycję awansu na brygadzistkę w wytwórni konserw sardynek, w której niezadowolenie wśród nadmiernie eksploatowanych i źle opłacanych robotnic dochodzi do zenitu. Jeanne, rozdarta między miłością, matczynymi marzeniami i zawodowymi ambicjami a solidarnością ze współpracowniczkami i przywiązaniem do swojej klasy robotniczej, musi stawiać czoła dylematom w trudnym dla kobiet patriarchalnym i kapitalistycznym świecie.

Akcja filmu rozgrywa się pod koniec 1924 roku w słynącym z największej w Bretanii produkcji sardynek mieście portowym Douarnenez. Tłem i tematem wydarzeń jest słynny strajk pracownic fabryk konserw zwanych „Penn sardin” (po bretońsku „głowy sardynek”) od tradycyjnych czepców noszonych przez robotnice, który trwale zapisał się w pamięci Bretończyków i w historii walk robotniczych i feministycznych Bretanii i Francji. Poza przywołaniem pamiętnej rewolty Bretonek o prawa kobiet i prawa pracownicze, w kontekście której osadzona jest romantyczna historia, film malowniczo przedstawia Bretanię i obraz jej społeczeństwa w okresie 20-lecia międzywojennego.

Wszystkie informacje o projekcjach online będą dostępne w aplikacjach coigdzie.pl® w zakładce Online oraz w wyszukiwarce na https://coigdzie.pl/szukaj-wydarzen

pobierz z appstore pobierz ze sklepu google odkrywaj w app gallery na urządzeniach huawei

Zapraszamy do sprawdzania informacji co i gdzie warto obejrzeć w Waszej okolicy i w internecie czyli ON-LINE.

Zespół kinowy Coigdzie.pl®

Kobiety za kierownicą / Les femmes au volant | Dokumentalny | Francja | 2010 | reż. Brigitte Chevet

Wróć

do góry ▲