Kino w przestrzeniach otwartych w trakcie epidemii koronawirusa w 2020 roku

Trudne covidowe czasy i związane z nimi liczne obostrzenia i zakazy, w tym zamknięcie kin na trzy miesiące (marzec-czerwiec 2020 roku), wymusiły na ludziach kina poszukiwanie sposobów na dotarcie do widza. Ich działania szły przede wszystkim w dwóch kierunkach. Pierwszym z nich były projekcje online i ewentualnie towarzyszące im omówienia filmów czy spotkania z twórcami - aktorami lub reżyserami. Tak upłynęły pierwsze tygodnie lockdownu. Drugim kierunkiem, w którym podążali ludzie kina były (gdy było to już możliwe) projekcje w przestrzeniach otwartych z zachowaniem wszelkich obostrzeń sanitarnych. Widać było olbrzymią chęć jak najszybszego powrotu do wspólnego przeżywania emocji filmowych. Zaowocowało to nie tylko wyborem ciekawych, często niebanalnych miejsc, ale także sposobów oglądania filmów. Dzięki temu liczne projekcje w przestrzeniach otwartych były kontynuowane nawet gdy w czerwcu kina zostały ponownie otwarte dla publiczności.

Swój renesans przeżywały kina samochodowe. Oczywiście w każdym przypadku najważniejszym czynnikiem było zapewnienie możliwości zaparkowania odpowiedniej liczby samochodów, stąd dość oczywiste lokalizacje przy obiektach sportowych dysponujących dużymi parkingami (Stadion Miejski i Hala Stulecia we Wrocławiu, Stadion Śląski w Chorzowie, Stadion Wisły w Krakowie, Regionalne Centrum Sportowe w Lubinie, Hala Widowiskowo-Sportowa w Jastrzębiu-Zdroju, Hala MOSiR-u w Zielonej Górze). Innymi wprost narzucającymi się miejscami były parkingi centrów handlowych. Skorzystało z nich np. Radio Zet organizując na terenach dziewięciu galerii handlowych M1 w całej Polsce swoje Przebojowe Kino Samochodowe. Jednak inwencja organizatorów kin samochodowych była nieograniczona. Pojawiły się zatem lokalizacje na terenach poprzemysłowych (Kino Rozrywka w Krakowie), na dachu centrum handlowego (OH! Kino Samochodowe na Dachu wrocławskiej Galerii Arkady) czy wreszcie na… lotnisku w Pile. Ta ostatnia lokalizacja doczekała się również pierwszego w Polsce (a może nawet w Europie) kina samolotowego (!). Kino Samolotowe APRON ALFA umożliwiło oglądanie filmów z samolotów, szybowców czy nawet paralotni, które wylądowały na płycie lotniska Aeroklubu Pilskiego.

Innym unikatowym rozwiązaniem jakie pojawiło się w ubiegłym roku było Kino Jachtowe. Zlokalizowane było ono w Porcie Tajty w pobliżu Giżycka. Filmy można było oglądać, korzystając z własnego nagłośnienia na pokładzie, wprost z zacumowanych jachtów czy łodzi lub z pomostu.

Oryginalne rozwiązanie zaproponowano również w Rzeszowie. Dla miłośników kina i kolarstwa zorganizowano tam kino rowerowe. Rowerowe Kino Plenerowe zapewniło piknikową atmosferę, popcorn i film oglądany z własnego koca, przygotowanych leżaków lub z… siodełka własnego roweru.

Jeśli chodzi o tradycyjne kina plenerowe to warto przyjrzeć się miejscom projekcji. Najciekawszym, a na pewno najbardziej znanym, było sopockie molo, gdzie Kino Letnie Sopot-Zakopane przez całe wakacje pokazywało filmy w ramach 13. edycji tego wydarzenia (w stolicy Tatr projekcje odbywały się w pobliżu Krupówek na Placu Niepodległości, dodatkowo swoją „filię” Kino Letnie miało także w Ekomarinie w Giżycku). Inną ciekawą propozycją w Trójmieście było kino na plaży w Gdyni Orłowie. Z kolei miasto Warszawa doczekało się całej „sieci” kin plenerowych. Kolejna edycja Filmowej Stolicy Lata przyciągnęła masę widzów do prawie dwudziestu lokalizacji. Wiele miast organizowało swoje kina plenerowe na rynkach czy innych centralnych placach (tak było w Oświęcimiu, Przemyślu czy Jaśle). Innymi popularnymi lokalizacjami były parki miejskie (np. w Krakowie, Poznaniu, Gdyni).

Swoje pokazy filmowe organizowały również centra handlowe. Na przykład poznański Stary Browar w ramach akcji Lato w parku czy płockie Atrium Mosty i jego Kino na Dachu.

Projekcje w plenerze organizowały oczywiście także różnego rodzaju instytucje kultury. Przykładem mogą tu być: Kino na Szekspirowskim zorganizowane na dachu Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku, Kino Letnie w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu, Kino w Amfiteatrze Kumowa Dolina zorganizowane przez Chełmski Dom Kultury, Kino Plenerowe na scenie plenerowej Centrum Kultury w Łomiankach czy chociażby projekcje plenerowe na dziedzińcach lub terenach zielonych przy centrach kultury (jak np. w Łowiczu, Kwidzynie, Krakowie).

Nie próżnowały również kina tradycyjne. Te, które miały możliwości techniczne organizowały swoje projekcje w otwartej przestrzeni. Krakowskie Kino Agrafka zorganizowało swoje Kino na Tarasie. Gdyńskie Centrum Filmowe zapraszało do Kino w Patio. W Lublinie w Centrum Spotkania Kultur funkcjonowało Gołe Niebo - Kino Letnie na Dachu.

Jak widać pomysłowość środowiska filmowego przyniosła w 2020 roku mnóstwo ciekawych rozwiązań, umożliwiających spotkanie z filmem w trudnych covidowych czasach. Miejmy jednak nadzieję, że wszelkie formy projekcji w otwartych przestrzeniach będą w 2021 roku tylko dodatkiem, uzupełnieniem czy miłą odmianą dla tradycyjnych projekcji filmowych w salach kinowych.

 

Sebastian z zespołu kinowego Coigdzie.pl®

Wróć

do góry ▲