„KinoFunkcja a KinoRola” – nowa wystawa w NCKF w Łodzi

Narodowe Centrum Kultury Filmowej w Łodzi zaprasza na nową wystawę czasową „KinoFunkcja a KinoRola. Modernistyczna architektura powojennych kin polskich”. Architektura kin na przestrzeni lat, neony, praca kinooperatora to niektóre wątki poruszone na wystawie, którą będzie można zwiedzać do 17. czerwca 2022 roku w NCKF Spot w Centrum Nauki i Techniki w Łodzi.

Wystawa została podzielona na kilka części, z których każda porusza inny wątek: architektury, neonizacji, a więc praktyki planowego „rozświetlania” polskich miast neonami pod koniec lat 50., a także wpływu polityki na projektowanie budynków kinowych. Nie zabraknie informacji o pracy kinooperatora, a także wątku kinowego w polskiej kinematografii. Ekspozycja prześledzi zmiany w architekturze kin lat 60.-90. XX wieku, zwracając szczególną uwagę na przykłady najciekawszych modernistycznych budynków kinowych z tamtych lat, często współcześnie ignorowanych i niedocenianych. Przestrzeń wystawienniczą wzbogacą liczne obiekty i artefakty, w tym makiety kin czy kolorowe neony, które niegdyś rozświetlały wejścia do najsłynniejszych kin.

Narodowe Centrum Kultury Filmowej wraz z Centrum Nauki i Techniki przygotowało bogaty program wydarzeń towarzyszących wystawie:

  • Oprowadzania kuratorskie dr. Rafała Pakuły,
  • Oprowadzania specjalisty ds. merytorycznych wystawy, Łukasza Kowalskiego,
  • Oprowadzania weekendowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych,
  • Warsztaty plastyczne poświęcone architekturze dla dzieci w wieku szkolnym (8-11 lat oraz 9-13 lat),
  • Cykl „Kinotechnika”, realizowany we współpracy z dystrybutorem Against Gravity, poświęcony filmom dokumentalnym o architekturze: „Marzycielki miast”, „Niezwykła propozycja”, „Wielka architektura”.
  • Specjalne projekcje polskich filmów fabularnych, opowiadających o miłości do kina, wraz z prelekcją filmoznawczyni Diany Dąbrowskiej oraz dyskusją po seansie: „Kocham kino” (1987, reż. Piotr Łazarkiewicz), „Historia kina w Popielawach” (1998, reż. Jan Jakub Kolski),
  • Warsztaty filmoznawcze (prowadzenie dr Iwo Sulka) dla licealistów, studentów i dorosłych o ekranach filmowych w aspekcie historycznym, technicznym i estetycznym,
  • Spotkania z architektami na temat modernistycznej architektury.

 

Zespół kinowy Coigdzie.pl®

Wróć

do góry ▲