Konferencja naukowa „Polski film wyrusza w świat!”

Konferencja Naukowa: Polski Film w Świetle Reflektorów

Dziś zakończymy fascynującą podróż po historii i kulturze polskiego kina na konferencji naukowej "Polski Film wyrusza w świat! Praktyki eksportu i zagraniczna recepcja rodzimej produkcji audiowizualnej". Ten wyjątkowy dwudniowy event, który odbywa się w siedzibie FINA przy ul. Wałbrzyskiej 3/5 w Warszawie, pozwolił zgłębić zawiłości eksportu polskich filmów oraz ich odbiór na arenie międzynarodowej.

Jednym z głównych tematów tej konferencji jest rola filmu jako narzędzia dyplomacji kulturalnej. Wydaje się, że film i produkcje audiowizualne pełnią kluczową funkcję w kształtowaniu pozytywnego wizerunku kraju za granicą. Z drugiej strony, często możemy obserwować, że tożsamość narodowa, a także to, co jest wyjątkowe i unikalne w kulturze polskiej, często tracą się w tłumaczeniach na języki obce.

Kluczowe pytania, które stawiane są podczas konferencji, prowadzą przez różne aspekty kształtowania obrazu Polski za granicą. Czy tworzenie opowieści uniwersalnych, które przemawiają do widzów na całym świecie, jest kluczem do międzynarodowego sukcesu? Czy eksponowanie polskich wartości, cnót heroicznych, czy też przykładów ofiarności, może przyciągnąć uwagę zagranicznych widzów? A może to właśnie filmy, które wywołują uczucie wstydu, są bardziej atrakcyjne dla międzynarodowego rynku? Pytania te prowadzą nas w głąb analizy procesów eksportu filmów w różnych okresach historycznych, włączając w to II Rzeczpospolitą, Polskę Ludową i okres transformacji ustrojowej.

Nie jest to jedynie dyskusja teoretyczna - konferencja uwzględnia także praktyczny wymiar. Działania unijnych programów wsparcia oraz inicjatywy PISF (Polski Instytut Sztuki Filmowej), które mają na celu promocję polskich filmów za granicą, są przedmiotem analizy. Jakie korzyści przynoszą te mechanizmy, a dla kogo są one najbardziej korzystne? Konferencja stara się spojrzeć na efekty tych działań z różnych perspektyw.

Jeśli jesteście ciekawi wyników tych dyskusji i chcielibyście poznać odpowiedzi na te ważne pytania, nie przegapcie ostatniego dnia konferencji. Warto podkreślić, że wydarzenie jest transmitowane na żywo na Facebooku, więc macie okazję uczestniczyć w tych fascynujących debatach, niezależnie od tego, gdzie się znajdujecie.

To wydarzenie to prawdziwa uczta dla miłośników kina i kultury, które pozwala zrozumieć rolę polskiego kina w dyplomacji kulturalnej oraz eksportu kulturalnym. To także szansa na poznanie fascynujących faktów i analiz związków między kinem a tożsamością narodową. Ostateczne odpowiedzi na postawione pytania mogą mieć znaczenie nie tylko dla przemysłu filmowego, ale również dla rozumienia Polski w oczach świata.

Program Konferencji na Dzień 2 (13 października):

 • Godz. 10.00–11.30 - Sesja III:

  • Dr Ewa Ciszewska, Martyna Gonciarz / Uniwersytet Łódzki - Nagrody dla filmów ze Studia Małych Form Filmowych Se-Ma-For w Łodzi
  • Oliwia Nadarzycka / Uniwersytet Łódzki - Zagraniczna obecność polskiej animacji ze Studia Małych Form Filmowych Se-Ma-For w Łodzi w kinie i telewizji w latach 1975-1985
  • Szymon Szul / Uniwersytet Łódzki - Realizacja serii „Trzy misie” w okresie stanu wojennego
 • Godz. 12.00–13.30 - Sesja IV:

  • Dr hab. Konrad Klejsa - Działalność przedsiębiorstwa „Film Polski – Export – Import Filmów”
  • Dr Hanna Margolis / Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna w Łodzi - Promocja i zagraniczne obiegi festiwalowe polskich krótkometrażowych filmów animowanych dla dorosłych w latach 1953-1968.
  • Dr hab. Piotr Sitarski / Uniwersytet Łódzki - Eksport i recepcja zagraniczna serialu "Bolek i Lolek"
 • Godz. 15.00–16.30 - Sesja V:

  • Alicja Szumowiecka / Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach - Kinematografia w dyplomacji kulturalnej II RP a odbiór polskich filmów w Czechosłowacji na

Zespół kinowy CoiGdzie.pl®

Wróć

do góry ▲