Koniec zdjęć do filmu „Śubuk”

Zakończyły się, trwające od października 2020 roku w Przemyślu i Warszawie, zdjęcia do filmu „Śubuk” (informowaliśmy o tym TUTAJ). Reżyserem filmu jest Jacek Lusiński („Carte Blanche”), który odpowiada również (wspólnie z Szymonem Augustyniakiem) za scenariusz. W roli głównej występuje (po raz pierwszy w karierze) Małgorzata Gorol. W obsadzie także:  Andrzej Seweryn, Aleksandra Konieczna, Malgorzata Hajewska-Krzysztofik, Marta Malikowska, Filip Pławiak, Wojtek Krupiński.

Premiera filmu została zaplanowana w 2022 roku. Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, a koproducentami są Canal+ i Podkarpacka Komisja Filmowa.

„Śubuk” (produkcja Aurum Film) to film inspirowany prawdziwymi wydarzeniami. Jest to historia młodej matki autystycznego chłopca, której wieloletni upór i walka z biurokracją oraz ludzką bezdusznością doprowadziły do istotnych zmian w polskim systemie edukacji. W roli głównej występuje Małgorzata Gorol. Rok 1989. Młoda dziewczyna, Maryśka zachodzi w ciążę ze starszym od niej milicjantem Darkiem. Mężczyzna nie chce dziecka i zmusza kobietę do aborcji. Mimo kiepskiej sytuacji materialnej i ambitnych planów życiowych Maryśka decyduje się urodzić, a Darek usuwa się z jej życia. Wkrótce potem na świat przychodzi jej syn, w którego wychowaniu wspiera ją starsza siostra, Marta. Bardzo szybko okazuje się, że chłopiec mocno różni się od rówieśników: jest dziwnie wycofany, zamknięty w sobie, a jedyne wypowiadane przez niego słowo to „śubuk”. Mijają kolejne lata, syn Maryśki zostaje wyrzucony z przedszkola, a po jakimś czasie pojawia się diagnoza lekarzy: chłopiec ma autyzm. Maryśka początkowo nie wie, jak odnaleźć się w tej sytuacji, a w Polsce lat 90. nikt nie rozumie tego zaburzenia. Kobieta ma przeciwko sobie również zawziętego sąsiada Feliksa, który – słysząc krzyki dziecka w mieszkaniu – donosi na policję, że ta znęca się nad synem. Maryśka jednak nie poddaje się i postanawia dowiedzieć się jak najwięcej o autyzmie oraz zrobić wszystko, aby jej syn mógł podjąć normalną edukację. Wie bowiem, że chłopiec jest ponadprzeciętnie inteligentny, ale wymaga więcej uwagi i cierpliwości od otoczenia. Rzucając wyzwanie służbie zdrowia i polskiemu systemowi oświaty, Maryśka odnajduje inne matki w podobnej sytuacji, ignorowane przez system. Od tej pory kobieta nie cofnie się przed niczym, aby osiągnąć swój cel oraz zapewnić swojemu synowi społeczną akceptację i zrozumienie.

 

Zespół kinowy Coigdzie.pl®

Wróć

do góry ▲