Kontrowersje wokół „Benedetty”

W piątek (7. Stycznia) na ekrany kin wszedł film „Benedetta”, wywołująca wiele kontrowersji historia zakonnicy z XVII wieku, która wdaje się w płomienny romans z inną zakonnicą. Środowiska katolickie zorganizowały pikiety i protesty, mające na celu wymuszenie na polskim dystrybutorze, wycofanie tego filmu z polskich kin.

Protesty odbyły się w już m.in. w Lublinie (przed Kinem Centrum Kultury) i Warszawie (przed kinami Kinoteka, Atlantic, Luna, Kultura). Dodatkowo z internecie zbierane były podpisy pod petycjami o zaprzestanie wyświetlania filmu w Polsce. Dystrybutor „Benedetty” otrzymał jeszcze przed premierą kilkaset listów i maili wyrażających oburzenie.

W swoim stanowisku, odnosząc się do zaistniałej sytuacji, Aurora Films oświadczyło: „W odpowiedzi na apele formułowane na pikietach organizowanych przed kinami oraz spływające do nas mailem petycje chcieliśmy poinformować, że nie zamierzamy „natychmiast zaprzestać dystrybucji” Benedetty. Szczęśliwie Polska jest jeszcze laicka, a nie katolicka (jak chcieliby nasi wierni fani z Polska Katolicka, nie Laicka i każdy może pójść do kina i wyrobić sobie własne zdanie na temat filmu, inaczej niż w Rosji, gdzie dystrybucji Benedetty zakazało Ministerstwo Kultury.”

Przypomnijmy, że podobne protesty odbywały się w USA oraz w zachodniej Europie (gdzie film miał swoją premierę wcześniej). W niektórych krajach zakazano dystrybucji filmu (Singapur, Rosja).

 

Zespół kinowy Coigdzie.pl®

Wróć

do góry ▲