Latin Film Fest

Od 24. do 27. listopada w Kinie Muranów w Warszawie odbędzie się pierwsza edycja Latin Film Fest, czyli festiwalu kina latynoamerykańskiego.

Zobaczyć będzie można filmy:

  • Finlandia”, reż. Horacio Alcalá, Hiszpania, Meksyk, 2021.  Finlandia to niezwykle plastyczna opowieść o Muxes - „trzeciej płci” jak często się o nich mówi - ze stanu Oaxaca w Meksyku. Ich pragnienia, sekrety oraz poszukiwanie miłości i swojego miejsca w patriarchalnej społeczności meksykańskiej ulegną nieodwracalnej zmianie wywołanej trzęsieniem ziemi.
  • Cumbia dookoła świata” („Cumbia que te vas de ronda”), reż. Pablo Coronel, Argentyna, Boliwia,  2020. Muzyczny road movie w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie: czym jest cumbia i dlaczego wywołuje tyle radości? Grupa muzyków-filmowców przemierza m.in. Argentynę, Boliwię, Kolumbię, Portugalię, Filipiny i Wietnam szukając wspólnych muzycznych mianowników, rytmu i tego poczucia muzycznej wolności, która sprawia, że nie ważne gdzie, cumbia porywa do tańca tysiące ludzi na całym świcie.
  • Niech stanie się prawem” („Que Sea Ley”), reż. Juan Solanas, Francja, Argentyna, Urugwaj, 2019. W 2018 roku tysiące Argentynek wyszły na ulice domagając się legalnej, bezpiecznej i darmowej aborcji. Que Sea Ley dokumentuje protesty Argentynek i walkę o prawo do decydowania o własnych ciałach. Ten niezwykle ważny i mocny dokument miał swoją premierę na festiwalu w Cannes w ramach oficjalnej selekcji i był pokazywany na ponad 30 międzynarodowych festiwalach.
  • Zapach gardenii” („Perfume de gardenias”), reż. Macha Colón, Portoryko, Kolumbia, 2021. Po tym jak Isabel urządza piękny i wyjątkowy pogrzeb swojego męża, dostaje propozycję, aby wykorzystać swój niezwykły talent do organizacji niestandardowych pochówków dla sąsiadów. Zapach Gardenii jest prowokacyjną refleksją na temat śmierci i żałoby oraz słodko-gorzką opowieścią o współczesnym Portoryko.

Ponadto w programie festiwalu:

  • Filmy krótkometrażowe:
    • Balanta”, reż. Fernanda Pineda i Gregor Kuhlmann, Kolumbia, Niemcy, 2021
    • BOA”, reż. Nicolás Parra, Kolumbia, 2021
  • Debata „Zmiany w argentyńskim prawie aborcyjnym: proces ewolucji, nie rewolucji”, w której wezmą udział Artur Domosławski oraz Marta K. Nowak. Rozmowę poprowadzi Anna Sańczuk.

 

Zespół kinowy Coigdzie.pl®

Wróć

do góry ▲