Łódź filmowa - nowa wystawa stała Muzeum Kinematografii

Muzeum Kinematografii w Łodzi zakończyło remont swojej siedziby (Pałacu Karola Scheiblera). Od 5. maja zaprasza więc na nową wystawę stałą "Łódź filmowa". Jest to jej pierwsza część, na której prezentowane są początki kina na ziemi łódzkiej oraz prekursorzy branży kinowej. Ekspozycja obejmuje kamery i projektory z czasów dwudziestolecia międzywojennego. Przedstawiona jest historia Łodzi włókienniczej i filmowej. Wnętrza tej fabrykanckiej rezydencji służyły bowiem jako plan filmowy wielu widowisk i seriali zrealizowanych w Łodzi.

We wrześniu 2021 roku zostanie otwarta druga część wystawy. Przedstawiony na niej będzie łódzki przemysł filmowy. To tutaj przecież powstały najważniejsze polskie filmy (m.in.: „Kanał” Andrzeja Wajdy, „Sanatorium pod Klepsydrą” Wojciecha Hasa, „Amator” i „Przypadek” Krzysztofa Kieślowskiego oraz „ Krzyżacy” Aleksandra Forda, „Faraon” Jerzego Kawalerowicza, „Potop” Jerzego Hoffmana, „Seksmisja” Juliusza Machulskiego).

W tej części wystawy pokazane będą narzędzia codziennej pracy specjalistów z różnych dziedzin (scenografowie, pirotechnicy, dźwiękowcy, kaskaderzy, projektanci kostiumów), bez których nie powstałby żaden film, a którzy wspomagają reżyserów, scenarzystów, operatorów czy aktorów. Wśród eksponatów zobaczyć będzie można: stacyjkę do wybuchów, czerep kaskaderski, przedmioty wchodzące w skład warsztatu imitatora dźwięków.

 

Muzeum Kinematografii w Łodzi to  jedyne w Polsce muzeum chroniące zabytki z dziedziny techniki, sztuki i kultury filmowej. Zbiory liczą ponad 70 000 muzealiów. Są to m.in. urządzenia z epoki poprzedzającej film - latarnie magiczne z przełomu wieków, mutoskop czy odrestaurowany w 2016 roku fotoplastikon, pochodzący z pracowni wynalazcy tego urządzenia Augusta Fuhrmanna. Jest to jedyny w Polsce oryginał i – według Towarzystwa Fuhrmannowskiego – jeden z sześciu zachowanych w świecie. W kolekcji muzeum znajduje się także imponujący zbiór aparatów fotograficznych, kamer i projektorów, ilustrujących rozwój techniki filmowej: od końca XIX wieku po kino współczesne, np. modele projektorów wyprodukowane w nieistniejących już dziś Łódzkich Zakładach Kinotechnicznych „Prexer”. Muzeum kolekcjonuje także druki ulotne, z których najstarsze pochodzą z lat 20. i 30. ubiegłego wieku. Zbiór archiwaliów składa się z kilkunastu tysięcy egzemplarzy programów filmowych z całego świata, ponad dwudziestu tysięcy plakatów oraz afiszy ilustrujących rozwój sztuki polskiego i zagranicznego plakatu filmowego. W zasobie tym znajdują się także tysiące fotosów, bogaty zbiór scenariuszy (w różnych wersjach językowych) i scenopisów, w tym projekty scenograficzne najwybitniejszych polskich scenografów.

Ważny element kolekcji stanowią archiwa twórców polskiej szkoły filmowej, przekazane lub udostępnione muzeum przez ich spadkobierców. Są to bezcenne zestawy zapisków, korespondencji, fotografii, dokumentów i pamiątek związanych z prywatnym i zawodowym życiem reżyserów: Andrzeja Munka, Wojciecha Jerzego Hasa, Jerzego Kawalerowicza, Tadeusza Konwickiego, operatorów: Jerzego Lipmana, Jerzego Wójcika czy scenografa Anatola Radzinowicza.

Istotną część zbiorów stanowi kolekcja polskiej animacji, na którą składają się projekty scenograficzne, projekty postaci, lalki, kukiełki wykonane przez czołowych polskich twórców oraz kadry z filmów animowanych i taśmy filmowe. Muzeum posiada bowiem również własną filmotekę, którą tworzy blisko 2000 tytułów filmów fabularnych i animowanych.

 

Zespół kinowy Coigdzie.pl®

Wróć

do góry ▲