Miasto Filmu UNESCO: Gdynia!

8. listopada 2021 roku została ogłoszona decyzja o przyjęciu Gdyni do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO jako Miasta Filmu. W ten sposób dołączyła ona (wraz z francuskim Cannes i rumuńskim Kluż-Napoka) do 48 miast z całego świata.

Decyzja paryskiego biura UNESCO Creative Cities Network zwieńczyła kilkumiesięczne starania Gdyni o przyznanie tego zaszczytnego tytułu.

Dla wielu Gdynia i film to pierwsze skojarzenie jak im się nasuwa, a to dzięki licznym inicjatywom filmowym. To nie tylko festiwale (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych czy Millennium Docs Against Gravity), ale także instytucje zaangażowane w branże filmową (Gdyński Fundusz Filmowy, Gdyńskie Centrum Filmowe) oraz uczelnie (Gdyńska Szkoła Filmowa) i studio filmowe (KAZ Studio).

UNESCO przyznaje tytuł miasta kreatywnego w siedmiu dziedzinach: literatura, muzyka, film, sztuki wizualne, design, rzemiosło i sztuka ludowa oraz gastronomia.

Przyznany Gdyni tytuł Miasta Filmu ma charakter prestiżowy i dzięki rozpoznawalnej na całym świecie marce miasta kreatywnego gwarantuje wzrost znaczenia miasta na arenie międzynarodowej. Tytuł to także impuls do dalszego rozwoju lokalnej gospodarki kreatywnej i wsparcia go w procesie nawiązywania współpracy zagranicznej.

 

Zespół kinowy Coigdzie.pl®

Wróć

do góry ▲