Międzynarodowy konkurs dokumentalny 64. KFF

64. Krakowski Festiwal Filmowy

Program pierwszego z konkursów Festiwalu, to czternaście znakomitych, różnorodnych dokumentów z całego świata, w tym dwa tytuły z Polski.
Film “O karawanie i psach” (reż. Askold Kurov, Anonymous) dokumentuje heroiczną pracę rosyjskich dziennikarzy, ich dylematy związane z emigracją, cenzurą czy autocenzurą oraz nieliczne przejawy opozycyjnego ducha w tamtejszym społeczeństwie.
Reżyserka “Syna mułły” Nahid Persson towarzyszy dziennikarzowi - Ruhollah Zam (który był zmuszony wyjechać z rodziną z Teheranu do Francji) podczas zdalnej pracy i w codziennym strachu. Okazuje się bowiem, że międzynarodowa sieć aktywistów jest infiltrowana przez irański reżym. “1489” to numer, jakim oznaczono zaginionego w akcji armeńskiego żołnierza walczącego z Azerami o Górski Karabach w 2020 roku i tytuł tegorocznego zwycięzcy festiwalu IDFA.

Film “Rok z życia kraju” -Tomasza Wolskiego zagląda za kulisy politycznych wydarzeń stanu wojennego, który został wprowadzony w Polsce 13 grudnia 1981 roku. Wymierzony był w ruch „Solidarność”, ale miał też inne oblicza. Korzystając wyłącznie z materiałów archiwalnych produkcja podważa zmitologizowany obraz polskiego społeczeństwa jako ofiary systemu.

“Życie jest piękne” to tragikomiczna opowieść o palestyńskim losie, która powstała w obliczu wydarzeń w Gazie podczas pobytu Palestyńskiego filmowca Mohameda Jabaly. Zaproszony do Norwegii, został zmuszony spędzić tam siedem lat, ponieważ nie mógł powrócić do Gazy, bo Izrael zamknął jedyne przejście graniczne z Egiptem.

Film “Drzewa milczą” w reżyserii Agnieszki Zwiefki towarzyszy niepewnym losom rodziny, lecz na pierwszym planie znalazł się portret nastolatki – 16 letniej Kurdyjki, która uciekła z Iraku przed atakami ISIS. Poznajemy ją bliżej za sprawą animowanych rysunków jej autorstwa.

Przechwycone” autorstwa Oksany Karpovych zderzone z zapisem tego, co pozostawili za sobą barbarzyńscy najeźdźcy rozmowy rosyjskich żołnierzy nagrywanych przez ukraińskie służby. Obraz burzy narrację kremlowskiej propagandy.

“Dziedzictwo” (reż. Matt Moyer, Amy Toensing) wnikliwie i z empatią pokazują sytuację najmłodszej generacji, już na starcie obciążonej biedą i wszechobecnością uzależniających substancji.

W “Ewangelii wg Ciretty” (reż. Caroline von der Tann) podążając za bohaterem poznamy barwną społeczność, która resztkami sił broni się przed turystyfikacją, gentryfikacją i covidem. W towarzystwie bożego prostaczka odwiedzimy miejsca, które wydają się znajdować poza granicami turystycznych spojrzeń, gdzie plebejska religijność miesza się z pogodą ducha i międzyludzką solidarnością.

Film “Zniknąć bez śladu” (reż. Andreas Hartmann, Arata Mori) śledzi kilka ucieczek - z perspektywy uciekinierów, ich bliskich, jak i tych, którzy organizują zniknięcia, balansując na granicy prawa. Są bowiem w Japonii wyspecjalizowane firmy, które pomagają ludziom „rozpłynąć się w powietrzu”. Uciekinierzy mogą zostawić za sobą wszystko i rozpocząć zupełnie nowe życie gdzieś indziej.

Stojąca za kamerą “Braci Andersson” Johanna Bernhardson - córka jednego z braci szwedzkiego reżysera Roy Anderssona w intymny i zarazem bezkompromisowy sposób prześwietla historię rodziny, naznaczoną przez uzależnienia i konflikty. Film “Gdzie jest Alicja? jest historią kolejnych zniknięć tytułowej bohaterki –
wrażliwej dziewczyny i artystki, desperacko poszukującej własnej drogi i uciekającej przed swoimi demonami, której losy przez 10 lat śledziła Isabela Tent . W filmie Ohad Milsteina obserwuje swoich rodziców, których związek dawno temu się wypalił, co matka próbuje zrekompensować sobie zakupoholizmem. Jednocześnie testuje własny związek, który także zaczyna popadać w rutynę przez co stawia pytanie, czy monogamia nadal jest najlepszą formą związku? Bohater “Baldiga - Wyzwolone serce” (reż. Markus Stein) zdawał się nie mieć żadnych tajemnic, choć pozostawał zagadką dla swojej rodziny, którą opuścił jako młody chłopak, by wyjechać do stolicy Niemiec. Berlin Zachodni lat 80. był europejskim centrum subkultury LGBTQ+, a jej współtwórcą i kronikarzem stał się Jürgen Baldiga – fotografik, poeta i aktywista. Z pozostawionych przez niego archiwaliów powstała rozedrgana opowieść o nim samym i o środowisku żyjącym w cieniu epidemii AIDS.

Filmy w międzynarodowym konkursie dokumentalnym

 • 1489, reż. Shoghakat Vardanyan, Armenia, 76’, 2023
 • Baldiga - Wyzwolone serce / Baldiga - Unlocked Heart, reż. Markus Stein,
  Niemcy, 90’, 2024
 • Bracia Andersson / The Andersson Brothers reż. Johanna Bernhardson,
  Szwecja, Finlandia, 84’, 2024
 • Drzewa milczą / Silent Trees, reż. Agnieszka Zwiefka, Polska, Niemcy, Dania,
  84’, 2024
 • Dziedzictwo / Inheritance, reż. Matt Moyer, Amy Toensing, USA, 83’, 2024
 • Ewangelia wg Ciretty / The Gospel According to Ciretta, reż. Caroline von der
  Tann, Włochy, 73’, 2024
  Gdzie jest Alicja? / Alice On & Off, reż. Isabela Tent, Rumunia, 84’, 2024
 • Monogamia, reż. Ohad Milstein, Izrael, Niemcy, 73’, 2023
 • O karawanie i psach / Of Caravan And The Dogs, reż. Askold Kurov,
  Anonymous, Niemcy, 89’, 2024
 • Przechwycone / Intercepted, reż. Oksana Karpovych, Kanada, Francja,
  Ukraina, 93’, 2024
 • Rok z życia kraju / A Year In the Life of the Country, reż. Tomasz Wolski,
  Polska, 85’, 2024
 • Syn mułły / Son of the Mullah, reż. Nahid Persson, Szwecja, 100’, 2023
 • Zniknąć bez śladu / Johatsu – Into Thin Air , reż. Andreas Hartmann, Arata
  Mori, Niemcy, Japonia, 86’, 2024
 • Życie jest piękne / Life Is Beautiful, reż. Mohamed Jabaly, Norwegia, 93’, 2023
  Karnety na 64. Krakowski Festiwal Filmowy już w sprzedaży!

Zespół kinowy Coigdzie.pl®

Wróć

do góry ▲