"Na krawędzi"

Wzruszający dokument o wyzwaniach psychiatrii i potrzebie zmian

Film dokumentalny "Na krawędzi", autorstwa Nicolasa Peduzziego, to niezwykle poruszająca opowieść o wyzwaniach, z jakimi boryka się służba zdrowia w dziedzinie psychiatrii. Po premierze na Festiwalu Watch Docs – prawa człowieka w filmie w 2023 roku, obraz zdobył wiele prestiżowych nagród, w tym na Sztokholmskim Festiwalu Filmowym czy Festiwalu Filmowym w Zurychu. Teraz polscy widzowie mają szansę obejrzeć ten wzruszający dokument na platformie streamingowej ARTE.tv od 28 lutego.

W dobie wzrostu liczby samobójstw, szczególnie wśród młodych ludzi, oraz pandemii depresji, film ten staje się nie tylko ważnym spojrzeniem na dramatyczną rzeczywistość, ale także apelem o zmiany w systemie opieki zdrowotnej. Polska psychiatria boryka się z wieloma problemami: niedofinansowaniem, przepełnionymi oddziałami, brakiem wykwalifikowanego personelu i empatii. W filmie "Na krawędzi" reżyser postanowił zmierzyć się z tymi trudnościami, tworząc obraz pełen napięcia i przejmujących historii pacjentów.

Głównym bohaterem dokumentu jest Jamal, jedyny psychiatra pracujący na jednym z oddziałów paryskiego szpitala psychiatrycznego. Jego codzienne wyzwania obejmują zarówno pacjentów w kryzysie, jak i absurdalne wymagania biurokracji szpitalnej. Mimo wszystko stara się on pomagać każdemu, niezależnie od trudności, z jakimi się spotyka.

Film "Na krawędzi" daje głęboki wgląd w kryzys medycyny psychiatrycznej i upadek struktur zdrowia publicznego. Pokazuje on zmagania lekarzy oraz pacjentów w obliczu złych warunków pracy i opieki. Reżyser podchodzi do tematu z inteligencją i człowieczeństwem, co sprawia, że film staje się nie tylko dokumentem, lecz także apelem o zmiany i refleksją nad tym, co można zrobić, aby poprawić sytuację.

"Na krawędzi" zdobył wiele nagród i nominacji na różnych festiwalach filmowych, co świadczy o jego znaczeniu i jakości. Jest to dzieło, które porusza i skłania do refleksji nad stanem współczesnej służby zdrowia oraz potrzebą zmian. Dla wszystkich zainteresowanych tematyką zdrowia psychicznego i wyzwaniami, przed jakimi stoimy, ten film jest niezwykle ważnym i wartościowym źródłem wiedzy i inspiracji.

Zespół kinowy CoiGdzie.pl®

Wróć

do góry ▲