Nagroda Kiniarz Roku 2021

Stowarzyszenie Kin Studyjnych podczas IX Konferencji Kin Studyjnych przyznało po raz siódmy nagrodę Kiniarz Roku. Trafiła ona do Urszuli Biel z Kina Amok w Gliwicach.

Urszula Biel w 1985 r. ukończyła studia kulturoznawcze na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego. Następnie pracowała w Instytucji Filmowej Silesia-Film. W latach 1993-1999 prowadziła Agencję Filmową Promocja w Gliwicach. W 1995 r. obroniła doktorat w Instytucie Sztuki PAN w Warszawie. Obecnie pracuje w Kinie Amok w Gliwicach, które zdobyło statuetki Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej – w kategorii Kino za rok 2013 i w kategorii Edukacja Filmowa za rok 2017.

Urszula Biel jest też autorką pierwszej monografii dziejów kina na Górnym Śląsku „Śląskie kina między wojnami czyli przyjemność upolityczniona” (2002) oraz współautorką pozycji „Kina i okolice. Z dziejów X muzy na Śląsku”. W tym roku została wydana jej nowa książka pt. „Kultura filmowa prowincji górnośląskiej. Kina, właściciele, widzowie”, którą Polskie Towarzystwo Badań nad Filmem i Mediami wybrało Książką Roku 2020.

 

Zespół kinowy Coigdzie.pl®

Wróć

do góry ▲