Nieoczekiwane przymierza – nowa sekcja na 15. Mastercard OFF CAMERA

Nieoczekiwane przymierza – kino, które łączy.

Głębokie podziały, różnice kulturowe nie do pokonania, w końcu przekonania o wyższości swoich od obcych od dawna decydują o tym, jak wygląda obyczajowy krajobraz. A gdyby tak z odmienności uczynić źródło siły, która ma potencjał transformacji rzeczywistości i obalania krzywdzących stereotypów? Czy to możliwe, sprawdzają bohaterowie filmów prezentowanych w ramach sekcji „Nieoczekiwane przymierza”, nowości 15. Mastercard OFF CAMERA. Z perspektywy filmowego fotela kibicujemy nieoczywistym sojuszom i postaciom, które różni niemal wszystko.

W debiutanckim „Les Magnétiques” Vincent Maël Cardona zaprasza nas do świata młodzieńczej energii i pasji. Wypełnia go muzyka na czele z utworami Iggy Popa i The Stooges, Joy Division i The Sonics. Reżyser opowiada historię dwóch braci i założonego przez nich na początku lat osiemdziesiątych „Radia Warszawa”. Philippe (Thimotée Robart) i Jérôme (Joseph Olivennes) pracują w garażu należącym do ich ojca, ale każdą wolną chwilę przeznaczają na słuchanie i rozmowy o muzyce. Do tego dochodzi wątek miłosny. Starszy z braci spotyka się z atrakcyjną Marianne (Marie Colomb), w której sekretnie kocha się młodszy. Kiedy chłopak otrzymuje wezwanie do odbycia służby wojskowej i na rok musi wyjechać do Berlina, wszystko się zmienia.

Ukryte dziecko” Roberto Ando, adaptacja powieści o tym samym tytułem, opowiada historię niecodziennej przyjaźni. Kiedy do mieszkania profesora muzyki Neapolitańskiego Konserwatorium (melancholijny Silvio Orlando) niespodziewanie wbiega dziesięcioletni chłopiec – Ciro (Giuseppe Pirozzi), łączą się dwa światy – kultury i ulicy. Dziecko okradło matkę mafiosa, która w wyniku tego trafiła do szpitala w śpiączce. Nie może liczyć na wsparcie własnego ojca. Ten chcąc ratować bliskich, w ramach zadośćuczynienia postanawia oddać syna w ręce kryminalistów. Gabriele udziela mu jednak schronienia. Reżyser z dużą dozą empatii i wyjątkową wrażliwością prezentuje przyjaźń, która odmieni życie głównych bohaterów. A nawet więcej – da im siłę, żeby przetrwać - mimo wszystko i na przekór przeciwnościom losu.

Moha, Marokańczyk mieszkający obecnie w Hiszpanii, chcąc dostać pracę jako hydraulik, musi odbyć tydzień próbnego stażu w towarzystwie dwóch doświadczonych, ale pełnych uprzedzeń kulturowych mężczyzn. „Sis dies corrents” to historia tego unikalnego i dość komicznego tercetu. Wszyscy - na czele z widzami - będą musieli zweryfikować swoje poglądy i zmierzyć się z etnicznymi i kulturowymi stereotypami. Pochodzący z Katalonii Neus Ballús – ojciec reżyser był hydraulikiem - przez lata przymierzał się do zrobienia filmu odsłaniającego gęstą sieć uprzedzeń, dotkliwie obecną również w codziennym życiu. Pełen dowcipu i humoru sytuacyjnego film, w realistyczno-dokumentalnej konwencji i ze zrozumieniem portretuje nie tylko klasę pracująca, ale przede wszystkim – bohatera pochodzącego z pozornie odmiennego świata.

15. Mastercard OFF CAMERA odbędzie się w Krakowie w dniach 29.04-08.05.2022. Zapraszamy na to festiwalowe święto kina niezależnego.

 

Zespół kinowy Coigdzie.pl®

Wróć

do góry ▲