Nominacje do Paszportów Polityki 2022 w kategorii Film

Nie tak dawno poznaliśmy nominacje do Paszportów Polityki za 2022 rok. Jest to jubileuszowa, trzydziesta edycja tej nagrody, przyznawanej wybitnym twórcom kultury w następujących kategoriach: Film, Teatr, Literatura, Sztuki Wizualne, Muzyka Poważna, Muzyka Popularna i Kultura Cyfrowa. W kategorii film nominowani zostali: Jan Holoubek (za reżyserię serialu „Wielka woda”), Damian Kocur (za reżyserię filmu „Chleb i sól”), Agnieszka Smoczyńska (za reżyserię filmu „Silent Twins”).

 

Jan Holoubek – nominowany za reżyserię serialu „Wielka woda”. Wraz z reżyserem Bartłomiejem Ignaciukiem, scenarzystami Kasprem Bajonem oraz Kingą Krzemińską Holoubkowi udało się stworzyć najlepszy jak dotąd polski serial Netflix i jeden z lepszych polskich seriali ostatnich lat. Sukces artystyczny przełożył się na gigantyczną popularność. „Wielka woda” przez wiele tygodni była w Top 10 serwisu w 78 krajach. Dwa lata temu otrzymał swoją pierwszą nominację do Paszportu za debiut fabularny „25 lat niewinności. Sprawa Tomasza Komendy”, który obejrzało ponad 700 tys. Polaków.

Damian Kocur - nominowany za reżyserię filmu „Chleb i sól”. Wyróżniony na festiwalach w Wenecji, Antalyi, Cottbus, Gijón i Kairze (a zupełnie pominięty w Gdyni) debiut fabularny „Chleb i sól” (Kino Świat) Damiana Kocura jak w soczewce skupia nasze rodzime lęki, kompleksy i uprzedzenia wobec obcych. Wrażliwe społecznie kino Kocura często rozgrywa się na prowincji, na ekranie zacierają się granice między fabułą a dokumentem, a przed kamerą stają nieprofesjonalni aktorzy. W „Chlebie i soli”, historii inspirowanej tragedią w Ełku, gdzie w noc sylwestrową z 2016 na 2017 r. tunezyjski pracownik baru z kebabem śmiertelnie ranił Polaka, który ukradł z baru napoje – zagrali muzycy, m.in. pianiści Tymoteusz Bies i Jacek Bies oraz raper Intruz.

Agnieszka Smoczyńska - nominowana za reżyserię filmu „Silent Twins”. Trzecia fabuła reżyserki potwierdza jej pozycję jako artystki obdarzonej najbardziej niezwykłą wyobraźnią we współczesnym polskim kinie. Filmowa wrażliwość Smoczyńskiej doskonale współgra z tematem „Silent Twins” (Gutek Film) – historią dwóch afrokaraibskich bliźniaczek z Walii, które przez lata niemal zupełnie odmawiają werbalnej komunikacji z kimkolwiek poza sobą i zamykają się w świecie własnej wyobraźni. Jej fabularny debiut „Córki dancingu” zdobył łącznie kilkanaście nagród i został włączony do katalogu The Criterion Collection, dystrybutora klasyków kina. Z polskich reżyserów ten zaszczyt spotkał tylko Wajdę, Polańskiego i Kieślowskiego. Za film „Fuga” była nominowana do Paszportu Polityki w 2018 r.

 

Zespół kinowy Coigdzie.pl®

Wróć

do góry ▲