Nowe kino studyjne w Warszawie

8. kwietnia rusza nowa odsłona Kina Syrena Muzeum Warszawy na Rynku Starego Miasta. W kwietniowym programie znalazł się m.in. premierowy „Film balkonowy” w reżyserii Pawła Łozińskiego. Ponadto zobaczyć będzie można film „Przeżyć” (reż. Jonas Poher Rasmussen), a także najpopularniejsze tytuły poprzedniej edycji Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity.

Generalnie repertuar kina będzie blisko związany z programem wystaw Muzeum Warszawy i skupiony wokół filmów dokumentalnych, krótkometrażowych i poruszających tematykę miejską.

W kwietniu pokazy filmu „Marzycielki miast” (reż. Joseph Hillel), o kobietach-pionierkach, które kształtowały myślenie o współczesnej urbanistyce, będą towarzyszyły wystawie „Gildia” Olgi Micińskiej, opowieści o jeszcze nieistniejącej gildii stolarek i ciesielek, którą można oglądać w Galerii Rynek 30.

Hity Millennium Docs Against Gravity skupione na temacie ekologii i szacunku dla ziemi: „Jestem Greta” (reż. Nathan Grossman); „Człowiek delfin” (reż. Lefteris Charitos) i „Genesis 2.0” (reż. Christian Frei i Maxim Arbugaev) pojawią się w kontekście wystawy „Niech płyną! Inne rzeki Warszawy”, którą można zobaczyć w Muzeum Woli do 29 maja.

Filmy o współczesnych obliczach mody: „Grubaski na front” Louise Unmack Kjeldsen i Louise Detlefsen oraz

Jean Paul Gaultier. Szyk i krzyk” Yanna L’Hénoreta zaprezentowane zostaną jako kontekst wystawy „Grażyna Hase. Zawsze w modzie”, będącej prezentacją twórczości modelki, projektantki mody, właścicielki galerii sztuki, warszawianki, która współtworzy życie artystyczne i towarzyskie stolicy. Wystawa otwiera się 28 kwietnia.

Repertuar Kina Syrena powstaje we współpracy z Against Gravity.

Dodatkowym (stałym) elementem repertuaru będzie film „Warszawa nie zapomni”. Jest to złożony z fragmentów kronik filmowych dokument. Zabiera on widzów w niezwykłą podróż po Warszawie. Ukazuje stolicę przed II wojną światową, zniszczenia wojenne i pierwsze lata odbudowy. Pozwala zrozumieć niezwykły charakter Warszawy i stanowi doskonałe uzupełnienie do wystawy lub spaceru po mieście.

 

Zespół kinowy Coigdzie.pl®

Wróć

do góry ▲